• Historia

• Już w XVIII wieku istniała w Paczynie szkoła. Ze źródeł historycznych  dowiadujemy się, że w 1819 roku w Paczynie Wielkiej do nowo zbudowanej szkoły uczęszczało 172 dzieci.

W 1928 roku okazało się, że dotychczasowa szkoła jest za mała dla uczniów. W latach 1928 – 1930 budowano nowy budynek szkolny - Naszą Szkołę.

W 1931 roku uczyło się w niej 276 uczniów. Placówka była bardzo nowoczesna – wyposażona była w najnowsze pomoce naukowe i sprzęt.

Pierwszym dyrektorem szkoły był pan Nowak.

Szkoła prowadziła zajęcia także w czasie drugiej wojny światowej. Została zamknięta dopiero po wkroczeniu na ten teren armii radzieckiej. Część nauczycieli została wówczas internowana.

Uczniowie wrócili w mury szkolne już w roku szkolnym 1945/46.  Początkowo warunki, w jakich się uczyli, były bardzo trudne. Brakowało podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych.

Po wojnie budynek szkolny stał się dla mieszkańców wsi nie tylko miejscem nauki, ale i wspólnych spotkań.

Podczas jednego z takich spotkań – zebrania mieszkańców w 1984 roku – z inicjatywy inż. Alojzego Cyrulika – została podjęta uchwała o budowie, w czynie społecznym, w Naszej Szkole Sali gimnastycznej i basenu kąpielowego. W listopadzie 1988 roku projekt autorstwa Alojzego Cyrulika został oddany do użytku dzięki  bezintresownemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy wielu mieszkańców Paczyny.

Rok 1997 w Naszej historii to czas, gdy powstaje pracownia komputerowa. Od 2001 roku możemy korzystać z sieci Internet.
                 Mianem Szkoły Promującej Zdrowie możemy szczycić się od 2006 roku. Wtedy to udało się nam zdobyć certyfikat włączający nas do śląskiej sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Rok 2013 przyniósł naszej placówce nową jakość nauczania. Jedną z metod nauczania stał się blended - learning, prowadzony w oparciu o szkolną platformę Moodle.