• Dzień Edukacji Narodowej

        •  

          24.11. Katarzynki

          Nasi przodkowie w nocy z 24 na 25. listopada, w tak zwane Katarzynki, starali się dowiedzieć, jaką będzie ich przyszła żona.
          Święta Katarzyna była patronką pobożnych kawalerów. Modlili się oni do św. Katarzyny Aleksandryjskiej z prośbą o pomoc w spotkaniu dobrej żony i podpowiedź, która panna ma zostać ich wybranką.
          Wierzyli, że otrzymają od świętej znak we śnie.
          Dawne powiedzenie brzmi: " W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny". Wiąże się ono ze zwyczajem wkładania pod  poduszkę  karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami. Jedna z nich była  zaraz po przebudzeniu wylosowywana. To ona wskazywała imię przyszłej wybranki.
          Z biegiem czasu panowie, którzy mieli większy niż kobiety wpływ na swoje życie, odeszli od kultywowania dawnych zwyczajów.
          Katarzynki i męskie wróżby matrymonialne zanikły niemal całkowicie pod koniec XIX wieku.
          W naszej świadomości pozostał ich żeński odpowiednik - Andrzejki.

           

          14.10 Dzień Edukacji Narodowej

          Data święta związana jest z utworzeniem w 1773 r. pierwszego Ministerstwa Edukacji w Polsce - Komisji Edukacji Narodowej. Warto wspomnieć, że była to również pierwsza instytucja tego typu w Europie.
          KEN przeprowadziła pierwsze reformy polskiego szkolnictwa min.: podział szkół na trzy etapy edukacyjne, opracowała nowy system nauczania; wprowadziła podręczniki w języku polskim, a także lekcje wychowania fizycznego! Powstało wówczas także Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych (instytucja opracowująca podręczniki i programy nauczania).

          Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957 r. Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli.
          Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła 14.10 jako Dzień Nauczyciela.
          W 1982 r. Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na : Dzień Edukacji Narodowej. Wprowadzono zapis, że dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest on wolny od zajęć lekcyjnych.

           

          27.09. Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

          Od 1998 r. 27. września obchodzimy jako  Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
          Tego dnia właśnie w 1939 r. ,  w obliczu kapitulacji stolicy, narodziło się Polskie Państwo Podziemne. Jego podwaliny stanowiła utworzona wówczas, pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. 
          Warto zapamiętać, że żaden inny kraj nie stworzył takich tajnych struktur państwowych.
          Dziś składamy hołd tym, którzy nie poddali się w obliczu klęski, ale   cały czas walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

           

          wrzesień Sprzątanie Świata

          Sprzątanie Świata  - Clean Up the World jest  – jest międzynarodową akcją, która organizowana jest na całym świecie  w trzeci weekend września. Najczęściej w jej ramach odbywają się akcje ekologiczne takie jak  sprzątanie śmieci znajdujących się poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania czy kampanie uświadamiające jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne.

          Akcja ta zrodziła się w 1989 roku w Australii, kiedy to w Sydney mieszkańcy miasta postanowili posprzątać port. Tego typu działania stopniowo zaczęły się rozszerzać na cały świat.

          W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994 roku.

          W tym roku akcja przebiega pod hasłem:

           

          03.05. Święto Konstytucji 3.maja

          Wczoraj bchodziliśmyŚwięto Konstytucji 3 Maja. To trzecie święto majowe po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja i Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiono je  pod koniec XVIII w. dla uczczenia przyjęcia 3.05.1791 roku przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja.

          Był to pierwszy tego typu dokument w Europie, a drugi po amerykańskim na świecie. Po III rozbiorze Polski w 1795 roku nastąpiły długie lata zaborów, w czasie których obchody święta były niemożliwe. Wróciły one w 1918 r.,  po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

          Po II. wojnie światowej zaprzestano publicznego świętowania, a w 1951 r. dzień ten zniknął z kalendarza polskich świąt narodowych.

          Od 1981 roku zaczęto je znowu obchodzić, ale dopiero  6 kwietnia 1990 ustanowiono 03.maja jako Narodowe Święto 3 Maja.

          Dlaczego świętujemy 3. maja?

          W tym dniu doszło do uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji ( czyli zbioru najważniejszych praw obowiązujących w państwie). Autorami projektu konstytucji byli w szczególności Ignacy Potocki, król Stanisław August

          Historyczna sesja Sejmu Czteroletniego obradująca 3 V 1791 w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim obfitowała w gwałtowne spory i dramatyczne gesty ze strony zwolenników i przeciwników konstytucji. Ostatecznie  jednak król Stanisław August Poniatowski zaprzysiągł konstytucję.

          Konstytucja 3 maja

          Ustawa Rządowa z 3 V 1791 była pierwszą, pisaną nowoczesną polską konstytucją, a trzecią na świecie, po amerykańskiej (1787) i szwedzkiej (1789).

          Intencją twórców konstytucji było rozpoczęcie przemian ustrojowych w Polsce. Oto najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła Ustawa Zasadnicza:

          1. Wprowadzenie podziału władzy na: prawodawczą, wykonawczą, sądowniczą;
          2. Zniesienie liberum veto; uchwały na sejmach miały zapadać większością głosów;
          3. Zniesienie wolnej elekcji, po śmierci Stanisława Augusta na tronie Rzeczypospolitej zasiadać mieli władcy z dynastii saskiej;
          4. Włączenie prawa o miastach, oraz reformy wojskowej i skarbowej;
          5. Chłopi przechodzili pod opieką państwa (zatwierdzanie umowy o zmianie pańszczyzny na czynsze);
          6. Zagwarantowanie tolerancji religijnej (religia katolicka nadal była wyznaniem panującym, ale konstytucja zapewniała wolność innym wyznaniom.

           

           

          02.05. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

           

          Jakie są źródła tego święta?

           

           

          Dzie                  Dzień Flagi RP jest świętem dość młodym, bowiem obchodzimy go od 2004 r.

          Pomysłodawcą święta jest były poseł  Sejmu RP Edward Płonka. W jednym z wywiadów wyjaśnił on, dlaczego złożył wniosek o ustanowienie Dnia Flagi:

           „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. Tam bardzo szanuje się barwy narodowe, przed domami znajdują się maszty, na które Szwedzi wyciągają flagi. Nikogo to nie dziwi, a wręcz przeciwnie – flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało. Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi”.

          Dlaczego 2. maja?

          Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

          W tym dniu organizowane są różne akcje i manifestacje polityczne. Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie w Świnoujściu, w 2011r.  przez ponad 600 osób  „żywej flagi” . Zebrały się one na plaży, by z trzymanych białych i czerwonych kartek utworzyć polską flagę.

           

          22.04 Dzień Ziemi

          Dzisiaj, na całym świecie, obchodzony jest Dzień Ziemi.
          Święto to rozpoczęto obchodzić globalnie w 1990 roku. Jego celem jest promowanie postaw ekologicznych wśród ludzi oraz uświadomienie nam, jak kruchy jest ekosystem naszej planety.
          Z okazji Dnia Ziemi organizowanych jest wiele akcji ekologicznych, np.: zbiórki elektrośmieci, festyny ekologiczne, pokazy filmów przyrodniczych. Każdy z nas powinien dbać o Ziemię oszczędzając energię i wodę, niezaśmiecając otoczenia, troszcząc się o zwierzęta i rośliny!

          27.03 Międzynarodowy Dzień Teatru

          Święto to zostało ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego  w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu.

          Obchody Światowych Dni Teatru mają na celu:

          promocję i międzynarodową wymianę informacji na temat teatru, 

          zwiększenie współpracy ludzi teatru;

          uświadomienia opinii publicznej wagi sztuki  w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich .

           

          08.03 Dzień Kobiet

          Często dzisiejsze święto, nieco mylnie, jest utożsamiane ze świętem o rodowodzie komunistycznym. Tymczasem nie wyrasta ono z ideologii komunistycznej. Ma natomiast przypominać nam o tym, że  kobiety z wielkim poświęceniem walczyły o równouprawnienie. Zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru, który wówczas tam miał miejsce,  zginęło... 129 kobiet.

           

           
          Pamiętajmy jednak, że to w starożytnej Grecji powinniśmy szukać początków Dnia Kobiet podczas październikowego święta ku czci bogini życia i śmierci. Kobiety ( mężatki) spotykały się w tym dniu, tańczyły, składały ofiarę bóstwu.

          Podobnie jak współcześnie - bo na  początku marca - swoje święto obchodziły starożytne Rzymianki podczas Matronaliów.Matronlia były świętrm religijnym. Kolorowa i zarazem dostojna procesja kobiet przyodzianych na ten dzień w najlepsze szaty, niosła naręcza kwiatów i kadzidła do świątyni Junony Lucyny na Eskwilinie, by złożyć je w ofierze boskiemu uosobieniu wszelkich cnót niewieścich. Radosny tłum przemierzał całe miasto śpiewając pieśni na cześć bogini. Tego dnia składano w ofierze królowej niebios krowę i modlono się o zdrowie, opiekę nad rodziną, szczęście w małżeństwie, potomstwo i poród bez komplikacji. Wolne kobiety, jak i niewolnice, otrzymywały w tym dniu od swoich mężów prezenty.

           

          W czasach nowożytnych w Europie najstarsze wzmianki o święcie kobiet pochodzą z Francji. Z 1824 roku pochodzi informacja o praczkach z Bonn-Beuel, które przygotowały uroczyste zapusty. Panie chodziły od gospody do gospody, śpiewały, tańczyły chcąc oderwać się od prozy życia.

           

          Dzień Kobiet

          W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom upominki. W okresie PRL w zakładach pracy składano im życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydło, kawę) i pojedynczy tulipan lub goździk. 

          Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., przez  ówczesną Premier Hannę Suchocką.

           Porozumienie 8 marca wznowiło spotkania kobiet i uroczyste mianifestacje zwane Manifami. Ostatnich kilka charakteryzuje się powrotem do tradycji Dnia Kobiet jako czasu dyskusji na temat praw, potrzeb oraz problemów płci pięknej.

           

           

          26. 02 Dzień Hymnu Państwowego

          Święto to jest obchodzone na pamiątkę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego oficjalnym hymnem Polski, które miało miejsce 26 lutego 1927 r.

           

          W maju 1797 r., po wydaniu przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odezwy do rodaków, do Włoch przybywali Polacy, by służyć u boku Napoleona, który - jak wierzyli - pomoże im odzyskać utraconą ojczyznę. Do służby w Legionach zaciągnęło się wówczas ok. 7 tysięcy żołnierzy.

          Między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia Józef Wybicki napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", którą na cześć gen. Dąbrowskiego nazwano "Mazurkiem Dąbrowskiego". Powszechnie rozpowszechniony pogląd mówi, że "Pieśń Legionów Polskich" powstała do melodii ludowego mazurka. Najczęściej podaje się, że po raz pierwszy publicznie pieśń odśpiewano 20 lipca 1797 r.

          W 1799 r. tekst pieśni ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech "Legionowa dekada". W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 r.

          Początkowo "Mazurek Dąbrowskiego" składał się z sześciu zwrotek:

          "(1) Jeszcze Polska nie umarła/ kiedy my żyjemy/
          Co nam obca moc wydarła/ szablą odbijemy/
          (ref.) Marsz, marsz, Dąbrowski/ do Polski z ziemi włoski/
          za Twoim przewodem/
          złączem się z narodem/

          (2) Jak Czarniecki do Poznania/
          wracał się przez morze/
          dla ojczyzny ratowania/
          po szwedzkim rozbiorze/

          (3) Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę/
          będziem Polakami/
          dał nam przykład Bonaparte/
          jak zwyciężać mamy/

          (4) Niemiec, Moskal nie osiądzie/
          gdy jąwszy pałasza/
          hasłem wszystkich zgoda będzie/
          i ojczyzna nasza/

          (5) Już tam ojciec do swej Basi/
          mówi zapłakany/
          "słuchaj jeno, pono nasi/
          biją w tarabany"/

          (6) Na to wszystkich jedne głosy:/
          "Dosyć tej niewoli/
          mamy Racławickie Kosy/
          Kościuszkę, Bóg pozwoli"

          (Tekst według rękopisu Józefa Wybickiego).

          "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" szybko zyskała dużą popularność wśród żołnierzy. Stopniowo zaczęła ona towarzyszyć Polakom przy okazji świąt narodowych. Śpiewano ją także podczas powstań niepodległościowych w ciągu XVIII i XIX stulecia. Obok innych pieśni patriotycznych takich jak np. "Boże, coś Polskę", "Warszawianka" i "Rota" był on jedną z najpopularniejszych utworów "ku pokrzepieniu serc" w okresie zaborów.

          Po I wojnie światowej "Mazurek Dąbrowskiego" został nieoficjalnie uznany za hymn odrodzonej Polski. Jednak dopiero  okólnikiem z 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym.

          2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.

          W porównaniu z oryginałem, w tekście pieśni nastąpiły zmiany: zrezygnowano z dwóch zwrotek (4 i 6) oraz zmieniono rymy: "nie umarła - wydarła" na "nie zginęła - wzięła". Poza tym poprawiono tekst pod względem stylistycznym.

          Po II wojnie światowej władze komunistyczne pozostawiły "Mazurka Dąbrowskiego" w niezmienionej formie. Zapis o obowiązującym hymnie narodowym znalazł się w konstytucji PRL, która weszła w życie 22 lipca 1952 r.

          31 stycznia 1980 r. tekst i nuty hymnu w harmonizacji Kazimierza Sikorskiego zostały zatwierdzone przez Sejm RP w ustawie o godle, barwach i hymnie.

          21. 02

           Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO. Jest ono swoistym hołdem złożonym uczestnikom demonstracji,która odbyła się w Bangladeszu (Dhace)w 1952 roku. W czasie tej demonstracji zginęło pięciu studentów. Demonstranci domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.Święto to ma uświadamiać nam konieczność ochrony różnorodności językowej.
          Pamiętajmy,że nie zawsze Polacy mogli swobodnie posługiwać się językiem polskim. Dziękując naszym przodkom za to, że bronili używania języka polskiego jako elementu tożsamości narodowej, dbajmy o nasz język ojczysty! Unikajmy niepotrzebnych zapożyczeń,wulgaryzmów, starajmy się nie popełniać błędów językowych i ortograficznych!

          Dzień promują  dwie kampanie:

           „Język polski jest ą-ę”:
          http://jezykpolskijestae.pl/

           

           

           

           

          17 LUTY - ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

          Jako pierwsi zaczęli ten dzień oficjalnie obchodzić Włosi. Postanowili oni zwrócić uwagę na  zwierzaki, które towarzyszą ludziom od wieków. Święto to ma za zadanie  podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

          W Polsce dzień ten był obchodzony po raz pierwszy 19 lutego 2006 r. z inicjatywy Miesięczników "Kot" i Cat Club Łódź.

          W tym dniu  stowarzyszenia, fundacje, wolontariusze organizują zbiórki pieniędzy, karmy, kocy dla schronisk. Odbywają się imprezy mające uwrażliwić nas na los bezdomnych i potrzebujących kotów.

           

           

          Los kotów na całym świecie jest bardzo różny. W naszym kraju też. Jedne mieszkają w domach, inne niestety na ulicy. Życie kotów ulicznych jest dużo trudniejsze niż nam się wydaje! Na koty czyha cała masa niebezpieczeństw: choroby, samochody, psy, trucizny, zimno i źli ludzie. Dlatego tak ważne jest by im regularnie pomagać.

           

          Na całym świecie istnieje masa przedziwnych ras kotów! Koty sfinksy są pozbawione sierści, a koty norweskie leśne mają baardzo długą i puchatą sierść.

           

           

           

           

           

          Dzień Babci i Dziadka

          W polskiej tradycji 21. stycznia  jest dniem poświęconym naszym kochanym Mamom Mam.
          Święto to jednak ma stosunkowo krótko historię. W 1965 r., bowiem, w Poznaniu, po raz pierwszy świętowano Dzień Babci.
          Jak do tego doszło?
          Otóż występowała wówczas w Poznaniu, wcielając się w rolę babci, znana polska aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Obchodziła ona akurat swoje 85. urodziny. Chcąc zrobić jej niespodziankę zamówiono dla niej tort z napisem „Dla babci”. Po pierwszym akcie aktorce wręczono kwiaty i tort, wmawiając, że w Poznaniu obchodzi się właśnie w tym dniu 21 stycznia Dzień Babci. Warszawski „Express Wieczorny” podchwycił pomysł i w roku następnym 21 stycznia też ogłosił Dniem Babci. I tak zaczęło się w całej Polsce....

          Dzień Dziadka w Polsce ma jeszcze krótszą historię niż Dzień Babci. Zagościł on na stałe w naszym kalendarzu dopiero w 1981 roku.
          Co prawda już w latach 70. rozpoczęto jego obchody od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty takiego dnia w kalendarzu. Początkowo Dzień Dziadka miał być obchodzony w dniu urodzin Mieczysława Fogga, czyli 30 maja, ale taki termin w ogóle się nie przyjął.
          Ostatecznie Dzień Dziadka zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci - 22 stycznia.

      • Kontakty

    • Galeria zdjęć

        brak danych