• Zdrowo  - znaczy smacznie!
          • Zdrowo - znaczy smacznie!

          •  

             

            Jakie są potrzeby odżywcze naszego organizmu? Co jeść, aby prawidłowo się rozwijać? Jakie produkty powinny znaleźć się na naszym talerzu? Czy dorastając możemy się odchudzać stosując tzw. diety?

            Odpowiedzi na te i inne pytania z zakresu zdrowego odżywiania można było znaleźć w prezentacji przedstawionej przez zaproszonych w mury naszej szkoły gości.

             

            Edukatorzy z Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, bo o nich mowa,  rozmawiali z uczniami najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Paczynie, o tym, jakie składniki odżywcze powinna zawierać naszą codzienna dieta, by zaspakajała potrzeby naszego organizmu.

            Zwracali oni  uwagę  również na to, żebyśmy urozmaicali nasze posiłki.

            W części warsztatowej spotkania przyszedł czas na  praktyczne zastosowanie usłyszanej wiedzy.

            Uczniowie wykonywali zdrowe koktajle na bazie różnych produktów mlecznych i roślinnych. Wśród składników nie mogło zabraknąć warzyw, owoców i zdrowych dodatków – orzechów, czarnuszki, płatków owsianych.

             

            Było zdrowo i pysznie.  Obserwując pomysłowość tworzących koktajle nie można oprzeć się wrażeniu, że wśród nich ukrywa się nie jeden talent kulinarny!

             

             

             

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2024

          •  

            21 lutego przypada  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

            W ramach jego obchodów uczestniczyliśmy w dwóch projektach organizowanych przez językoznawców z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Śląskiego.

             

            Tradycyjnie połączenia dawki ciekawej wiedzy i dobrej zabawy dostarczyli uczniom naszej szkoły członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego - pracownicy Instytutu Filologii Polskiej oraz Instytutu Neofilologii UZ.
            W przygotowanych przez nich "Potyczkach językowych"- gramatyczno-frazeologiczno- ortograficzno-interpunkcyjno-lekturowych wzięli uczniowie klasy VII i VI.

             

            Czwartoklasiści i siódmoklasiści stali się zaś na chwilę studentami.

            Uczestniczyli oni bowiem w wykładach organizowanych w ramach "Czasownik On" przez Szkołę Języka i Kultury Uniwersytetu Śląskiego oraz Polską Półkę Filmową.

            Uczniowie IV klasy poszerzali wiedzę o czasach w języku polskim (dzięki dr. Marcinowi Maciołkowi dowiedzieli się między innymi, że było ich kiedyś więcej niż obecnie...) oraz odkryli, dlaczego forma czasu przeszłego czasownika "iść" w rodzaju męskim brzmi: szedłem, a w żeńskim: szłam.
            Ich starsi koledzy zatrybili zaś tryby czasownika!

            Wszyscy uczniowie klas starszych poznali historię MDJO i ciekawostki dotyczące języka polskiego. Poradzili sobie także świetnie recytując wierszyki łamiące języki!

             

             

             

            21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (canva.com)

            Wielki Quiz Dzień Języka Ojczystego 2024 | Quizizz

             

            https://universityofsilesia11.clickmeeting.com/czasownikon

             

             

          • Konkurs Powiatowy - Kroszonki

          • Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Centrum Kultury "Zamek" w Toszku.

            Prace przynosimy do szkoły do 13 marca br. 

            Bliższych informacji udziela p. Roksana Bartela.

             

          • Walentynki 2024

          • Samorząd Uczniowski zaprosił całą uczniowską społeczność do świętowania walentynek.

            Była poczta walentynkowa, możliwość zrobienia sobie zdjęć w walentynkowej fotobudce, w Wirtualnej gazetce pojawiły się wiadomości o Dniu Zakochanych, także te o  pokochaniu... siebie!

          • #Ekowalentynki 2024

          • Kochać, jak to łatwo powiedzieć... ‐ śpiewał kiedyś Piotr Szczepanik.

            Bez wątpienia trudniej jest każdego dnia swoim postępowaniem potwierdzać te słowa.

            Nie od świeta zachęcamy do kochania Ziemi nie tylko deklaratywnie- zbieramy plastikowe nakrętki, zużyte baterie czy inne elektrośmieci, segregujemy w każdej sali śmieci.

            Dziś jednak w sposób szczególny, włączając się w ogólnopolską akcję #EkoWalentynki, pokazaliśmy, że kochamy naszą planetę.

            Wielu uczniów przyniosło pokaźną ilość zużytych baterii i elektrośmieci.

             

            Okazujmy Ziemi, a tym samym sobie i innym ludziom, zwierzątom, roślinom..., miłość każdego dnia segregując śmieci, zostawiając elektrośmieci w miejscach do tego przeznaczonych!

             

          • Rekrutacja 2024/2025

          • Dokumentacja dotycząca rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 do oddziału przedszkolnego oraz szkoły znajduje się na stronie szkoły w zakładce O szkole/Dokumenty szkolne/ Rekrutacja.

            Prosimy zwrócić szczególną uwagę na harmonogram rekrutacji do

            oddziału przedszkolnego i klasy I.

            DOKUMENTY

          • #Ekowalentynki 2024

          • 3...2...1... ruszamy w II semestr zachęcając Was kolejny raz do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji ekologicznej. ( szczegóły przebiegu akcji w naszej szkole na plakacie)

            Rusza 15. edycja akcji #EkoWalentynki .

            Będziemy działać w całej Polsce od Bugu po Odrę, od Tatr po Hel.

            Pozbieramy zużyte bateryjki w szkołach, przedszkolach, na wyższych uczelniach, w samorządach, mediach, organizacjach społecznych.

            Akcję organizujemy wspólnie z REMONDIS Electrorecycling Polska , Electro-System Organizacja Odzysku , Europejska Platforma Recyklingu - firmami, które są liderami w Polsce i Europie w zakresie zbiórki, odzysku i recyklingu zużytych baterii, oraz naszym przyjacielem, ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, z którym od lat wspólnie działamy na rzecz ochrony środowiska.

            A dlaczego należy zbierać baterie?

            Najważniejszą zasadą jest wrzucanie baterii do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami.

            Za sprawą selektywnej zbiórki zużytych baterii i akumulatorów, można z tych niebezpiecznych odpadów odzyskać cenne substancje, np.: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz, rtęć oraz tworzywa sztuczne i papier do produkcji paliwa RDF. Mogą być one ponownie wykorzystywane w wielu procesach produkcji przemysłowej, dzięki czemu oszczędzane są surowce naturalne, paliwa kopalne, energia oraz woda.

            Pamiętaj!

            Oddzielaj akumulatory i baterie od innych odpadów.

            Przed wyrzuceniem np. zabawki, narzędzia, czujnika, LED’u, odzieży i obuwia ze świecącymi elementami, sprawdzaj, czy nie ma w środku ukrytej baterii lub akumulatora .

            Akumulatory przenośne i baterie wrzucaj do specjalnych pojemników – znajdziesz je w urzędach, szkołach, części sklepów oraz stacji benzynowych. Baterie też są zbierane w wielu sklepach, na poczcie, w wielu placówkach oświatowych (np.: w naszej szkole i w oddziale przedszkolnym!) , w zakładach recyklingu REMONDIS Electrorecycling.

            Baterie i elektroodpady można też oddawać do PSZOKów (punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), które są w każdej gminie w Polsce.

             

          • Szkoły Pełne Talentów - podziękowanie!

          • Otrzymaliśmy już wszystkie zamówione nagrody, które udało nam się zdobyć w ramach 2.edycji akcji sieci sklepów Lidl "Szkoły pełne talentów".

            W tej edycji na naszym szkolnym koncie znalazło się 3405 talenciaków.

            Z całego serca, w imieniu szkolnej społeczności, dziękujemy za udzielone nam ogromne wsparcie.

            Serdecznie dziękujemy za każdego zeskanowanego lub przekazanego na naszą rzecz talenciaka.

            Dziękujemy wszystkim Rodzicom uczniów i przedszkolaków, absolwentom, mieszkańcom Paczyny, Przyjaciołom...

            Prosimy o przekazanie naszych podziękowań każdemu, kto nas wspierał.

            Dzięki Państwu trafiają do nas pomoce uatrakcyjniające i ułatwiające codzienną naukę i zabawę naszych wychowanków!

          • Przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy

          • Zerówkowicze i uczniowie klas I-III doskonalili 26 stycznia swoje umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

            Przypominamy, że fantomy i inne materiały do ćwiczeń uzyskaliśmy dzięki udziałowi w Programie Edukacyjnym "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzonym przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

            Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami i kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

             

          • Sesja historyczna

          • 26 stycznia br.  przedstawiciele naszej społeczności- uczennice klasy VII wraz z p. Dyrektorem Bogdanem Dutkiewiczem- uczestniczyli w sesji historycznej w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, zorganizowanej na zamku w Toszku.

            Organizatorzy zadbali o to, by oddać ducha XIX wieku, pokazując stroje, uzbrojenie, biżuterię, przedmioty codziennego użytku, broń z czasów powstania.

            Zebrani mogli nie tylko uczestniczyć w wykładach przybliżających historyczne, kulturowe i społeczne treści nawiązujące do tematu sesji, ale i wysłuchać najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych.

          • Sukces naszych Siatkarek i Siatkarzy!

          • 24 stycznia br.  drużyny dziewcząt i chłopców z kl. V i VI reprezentowały naszą szkołę w Szkolnych Mistrzostwach Gminy Toszek Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej.

            Dzielnie walczyli i...

            Dziewczęta zajęły III.miejsce, a chłopcy...I.miejsce!!!

            25 stycznia  zaś dziewczęta z klasy VII stanęły na najwyższym stopniu podium w Szkolnych Mistrzostwach Gminy Toszek Igrzyskach Dzieci w Piłce Siatkowej.

            Serdecznie gratulujemy młodym sportowcom i ich trenerom!

             

             

      • Kontakty

    • Galeria zdjęć

        brak danych