AKTUALNOŚCI

          • XIII. Rodzinny Konkurs Bożonarodzeniowy

          • XIII. Rodzinny Konkurs Bożonarodzeniowy!

            Tym razem praca konkursowa polega na wykonaniu...

            ,,Świątecznego pociągu”.

            Do wzięcia udziału w konkursie

            zapraszamy uczniów naszej szkoły i przedszkolaki wraz z rodzinami.

            Dokładny regulamin konkursu zamieszczony jest na tablicy ogłoszeń i szkolnej stronie internetowej.

          • Kartki świąteczne dla bohaterów

          • Nasz renifer jest uśmiechnięty,

            bo do Bohaterów wędrują już prezenty!

            Kartki wykonane przez naszych uczniów wyruszyły już w drogę do tych, którzy służyli naszej Ojczyźnie!

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali kartki dla kombatantów!

             

            Kartki zostały wysłane do organizatorów akcji : "Serce za Odawgę" praz "Paczka dla Bohatera".

             

          • Paczuszka dla Maluszka 2025

          • Kolejną tradycją świąteczną w naszych murach jest akcja charytatywna "Paczuszka dla Maluszka".

            To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja Małych Stópek.

            Jej adresatami są instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja.

            Owoce zbiórki trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących narodzin dzieciątka oraz podopiecznych organizacji, których maluchy już pojawiły się na świecie.

            Nasza placówka w tym roku prowadzi zbiórkę na rzecz Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej nr 1 i nr 2 w Gliwicach.

            Lista przydatnych jej podopiecznym artykułów znajduje się na załączonym plakacie.

            Zachęcamy z całego serca do włączenia się do akcji!

          • Kiermasz książek

          • Od 02 grudnia do piątego (lub wyczerpania książek ) zapraszamy na Wasz ulubiony kiermasz ciekawej i taniej książki Wydawnictwa Drugi Tom i Księgarni Tuliszków!

            W ofercie:

            książeczki dla najmłodszych,

            książki dla starszych,

            kolorowanki i łamigłówki!

          • Andrzejkowo

          • W piątek czarownicujące wrózki z klasy VIII dbały o to, by tradycja katarzynek i andrzejek nie zanikła w naszej szkole!

            Chętnych do zdobycia wiedzy na temat przyszłego zawodu, imienia męża/ żony czy najbliższych wydarzeń nie brakowało!

            Rada Rodziców zapewniła wszystkim uczniom atrakcyjną wróżbę - ciasteczka z wróżbą!
          • Dzień Dziękczynienia 2025

          • W czwartek 27 listopada przypada Dzień Dziękczynienia.

            W naszych murach to tradycyjnie okazja do poszerzenia wiedzy o kulturze i historii krajów anglojęzycznych.

            W tym roku obchody tego dnia moderowali ósmoklasiści.

            Młodszym uczniom nasi prelegenci omówili przygotowaną specjalnie dla nich prezentację przybliżającą historię i współczesne sposoby świętowania Dnia Dziękczynienia. Po niej przeprowadzili konkurs wiedzy na temat Dnia Dziękczynienia.

            Na starszą grupę uczniów także czekały, dostosowane do ich wiedzy: prezentacja i filmy.

            Do wzięcia udziału w przygotowanym dla tej grupy konkursie nie trzeba było nikogo namawiać!

            Jak co roku na wszystkich czekał okolicznościowy poczęstunek, tradycyjne amerykańskie ciasta upieczone przez niezawodne Mamy uczniów wszystkich klas. (Serdecznie dziękujemy Drogim Mamom!).

            Jeśli chcecie poszerzyć wiedzę na temat Dnia Dziękczynienia, możecie jeszcze to zrobić, czytając ciekawostki, które widnieją na przygotowanych przez uczniów plakatach.

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Hucznie minął nam Światowy Dzień Pluszowego Misia!

             

            W kąciku książkowym dostępne były książki, których bohaterami są sympatyczne niedźwiadki.

            Stanowiły one idealne tło do przerwowego czytania historii z misiami, nie tylko w tle.

            Były i filmy o misiach, z misiami... Kolorowanki, łamigłówki, malowanie misiów....-Jednym słowem misie opanowały szkołę (także te przyniesione przez uczniów z domu)!

            Na misiospecjalistów czekał także konkurs książkowo-filmowo-plastyczny.

          • Dzień Pluszowego Misia z Biblioteką w Toszku

          • W ramach współpracy z Powiatową Biblioteką w Toszku  bibliotekarz z Powiatowej Biblioteki  poprowadził zajęcia w naszej placówce.

            Tematem był Dzień Misia. Dzieci wysłuchały opowiadań ze zbioru "Nowi przyjaciele Misia Uszatka" Czesława Janczarskiego . W części warsztatowej uczniowie wykonali własne misie.

            Dziękujemy za przeprowadzenie ciekawych zajęć!

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 21 listopada realizowaliśmy kreatywny pomysł  na utrwalenie tabliczki mnożenia i dzielenia!

             

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, które przypadły w tym roku na 21 listopada, wyszły poza mury naszej szkoły.

            Piątkoklasiści wraz z Wychowawczynią p Patrycją Dudą udali się na matematyczny spacer.

            Zawitali do przedszkola, sklepu, oddziału pocztowego, zatrzymywali przechodniów na ulicy, by zadać ważne pytanie: ile to 5x5, 3x4... Jednym słowem sprawdzali, czy dorośli tak dobrze, jak oni, znają tabliczkę mnożenia.

            Kto wie, może za rok zorganizujemy konkurs pn. "Paczyński Mistrz Tabliczki Mnożenia"?

            W murach szkolnych na wszystkich uczniów czekało wiele aktywności utrwalających i sprawdzających biegłość w mnożeniu i dzieleniu, dostosowanych do wieku uczestników.

            Kolorowanki, gry edukacyjne, testy online, krzyżówki... pomagały łączyć zabawę z nauką.

            Mamy nadzieję, że każdego dnia z nie mniejszym entuzjazmem niż w Dniu Tabliczki Mnożenia, wszyscy będą sprawnie wykonywali matematyczne łamigłówki!

          • Nie bójcie się wyznaczać sobie ambitne cele!

          • Gdybyśmy chcieli wymienić wszystkie tytuły i osiągnięcia jednego z naszych gości, musielibyśmy napisać kilka postów.

            Międzynarodowy instruktor – egzaminator, instruktor sił specjalnych, czterokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju (3 razy w strefie działań wojennych), uhonorowany odznaką Wzorowy Dowódca, dwukrotnie odznaczony gwiazdą Afganistanu, profesor Dalekowschodnich Sztuk Walki, instruktor wyszkolenia strzeleckiego sportowego, bojowego, samoobrony, ekspert Krav – Maga....

            Takimi osiągnięciami i uprawnieniami, między innymi, może poszczycić się pan Robert «Wasyl", były żołnierz sił specjalnych, który spotkał się z uczniami kl. VI- VIII na zajęciach łączących tematykę doradztwa zawodowego, właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa i wiary we własne siły.

            Nasz Gość przybliżył nam specyfikę pracy na różnych stanowiskach w wojsku, w tym w siłach specjalnych.

            Mówił o cechach i kompetencjach umożliwiających osiągnięcie nawet najśmielszych celów.

            Są nimi wytrwałość, umiejętność współpracy w grupie, konsekwencja w realizacji planów, otwartość na ciągłe zdobywanie wiedzy i umiejętności, znajomość języków obcych.

            Pan Robert omówił także, w jaki sposób należy reagować w różnych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu, które mogą zaistnieć na terenie szkoły.

            Duże zainteresowanie zebranych przyciągnęły wspomnienia tak ze szkoleń, jak i zagranicznych misji naszego wyjątkowego Gościa.

            Serdecznie dziękujemy Panu Robertowi za poświęcony czas, rzeczowe wskazówki i zajmujące, motywujące historie!

            Swoje spotkanie z zawodowym żołnierzem odbyli także uczniowie kl. III.

            Było ono okazją do poznania tajników zawodu żolnierza i wymagań stawianych przed kandydatami do niego.

            Serdecznie dziękujemy za przybycie w nasze mury!

          • Szkoda życia na hejt!

          • Nasza placówka, jako jedna z 50. w Polsce, zakwalifikowała się do udziału w projekcie „Szkoda życia na hejt”.

            Fundacja kieruje go do szkół podstawowych: uczniów, nauczycieli i rodziców.

            W jego w ramach odbędą się warsztaty dla społeczności szkolnej, warsztaty dla uczniów klas 6-8 oraz spotkania edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.

            Wszystko po to by szkoła stała się miejscem w którym każda osoba czuła się bezpieczna od hejtu oraz otrzymywała odpowiednie wsparcie – od grupy rówieśniczej jak i dorosłych.

            Edukacja i programy dotyczące hejtu w szkołach pomagają zrozumieć młodym ludziom, jak ich słowa i czyny wpływają na innych. Dzięki takim inicjatywom uczniowie uczą się, jak budować zdrowe relacje oparte na szacunku i empatii. Zajęcia tworzą przestrzeń do otwartej rozmowy, co pozwala na wspólne szukanie rozwiązań w zakresie hejtu w szkole.

             

             

            We wtorek 18 listopada w naszej szkole odbyły się całodniowe zajęcia dla społeczności szkolnej - uczniów kl. VI- VIII, rodziców i nauczycieli - poświęcone hejtowi w ramach ogólnopolskiej kampanii "Szkoda życia na hejt".

            Edukatorka, reprezentująca Fundację UNIQA i Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, rozpoczęła spotkanie z uczniami od części miniwykładowej.

            Wspólnie definiowano pojęcie hejtu, mówiono, jak zachować się, gdy ktoś w sposób celowy tak działa, by sprawić nam przykrość, poniżyć, ośmieszyć. Zebrani mówił także o znaczeniu świadków hejtu i ich reakcji na niego.

            Pojawiły się również ważne informacje na temat instytucji, które pomagają doświadczającym hejtu i telefonów wsparcia.

            W drugiej części odbyły się zajęcia warsztatowe dla każdej z klasy biorących udział w projekcie.

            Rodzice i uczniowie rozmawiali o powszechności hejtu, jego formach, sposobach wspierania doświadczających hejtu

            Mamy nadzieję, że każdy z uczestników zajęć nie będzie biernym świadkiem hejtu- będzie zgłaszał każdy przejaw hejtu czy mowy nienawiści oraz będzie wspierał osoby doświadczające ich.

            Serdecznie dziękujemy Pani Ewie za przeprowadzenie ciekawych zajęć na tak ważny temat, a Fundacji UNIQA za możliwość wzięcia udziału w programie "Szkoda życia na hejt ".

             

        • Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim
          • Spotkanie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

          • 4.listopada grupa uczniów z klasy VII I VIII wraz z opiekunami wzięła udział w kosmicznym wydarzeniu na Politechnice Opolskiej-  spotkaniu z drugim Polakiem w Kosmosie, a pierwszym na stacji kosmicznej - dr. Sławoszem Uznańskim- Wiśniewskim.

            W pierwszej części wydarzenia odbył się pokaz eksperymentów, podczas którego edukatorzy z grupy Heweliusze Nauki, zabrali zebranych z kaczkonautami w świat Kosmosu, wyjaśniając prawa nim rządzące.

            Drugą część spotkania stanowiła sesja pytań młodzieży skierowanych do dr. Sławosza Uznańskiego- Wiśniewskiego.

            Eksplorator Kosmosu chętnie odpowiadał na pytania młodych ludzi zainteresowanych tym, jak wyglądała jego droga do stania się członkiem misji kosmicznej, jak przebiegała misja, co było najtrudniejsze dla niego podczas tak przygotowań, jak i misji.

            Dr. Sławosz Uznański-Wiśniewski podkreślał kilka razy, że najważniejsze jest to, by dbać o swój dobrostan psychiczny, wzmacniać go, a także znaleźć swoją pasję, odważnie i wytrwale ją rozwijać.

            To niezwykłe spotkanie jest jednym z elementów edukacji o kosmosie i jednocześnie preorientacji zawodowej realizowanych w tym roku szkolnym w naszej szkole.

          • Przygotowania do wspomnienia św. Marcina

          • W naszej lokalnej społeczności 11.listopada to także wspomnienie św. Marcina i odpust parafialny.

            Święty Marcin z Tours (ok. 316–397), znany jest wszystkim z legendy o podzieleniu się płaszczem z żebrakiem. Ten symboliczny gest podkreśla jego wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.

            Tradycyjnie na zajęciach języka mniejszości narodowej niemieckiej nasi najmłodsi wychowankowie przygotowywali lampiony, które dziś nieśli w procesji odpustowej.

          • Pamiętamy...

          •  

            "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci" .

            (Wisława Szymborska)

             

            W ostatnim tygodniu października  nasi uczniowie i nauczyciele udali się na cmentarz w Paczynie.

            Tradycyjnie uporządkowali opuszczone mogiły.

            Zatrzymali się przy miejscach spoczynku osób związanych z naszą szkołą.

            Był czas i na chwile refleksji przy pomniku znajdującym się przy kościele parafialnym w Paczynie..

            Odwiedzamy też mogiły naszych Pracowników znajdujące się w naszej najbliższej okolicy.

             

            Jeśli będziecie na cmentarzu...

            w Paczynie, zatrzymajcie się przy mogile:

            śp. Urszuli Śliwki

            śp. Alojzego Cyrulika

            śp. Roberta Poręby

            w Bycinie

            śp. Anny Grzesik

            w Pyskowicach przy ul. Cichej

            śp. Hanny Popieluch

            W Gliwicach przy ul. Lipowej

            śp. Barbary Bendkowskiej

          • Bal Wszystkich Świętych

          • Gdyby do szkoły chodziły anioły...- Tak zaczynała się jedna z piosenek dla dzieci.

            W naszej pojawiły się 31 października nie tylko anioły, ale i ...Wszyscy Święci!

            Większość uczniów przyjęła zaproszenie ks. Katechety do wspólnej zabawy w odtworzenie swoim przebraniem i atrybutami postaci Świętych!

            Zabawę w przebieranie się połączono z pogłębieniem wiedzy o tych, którzy stali się dla wielu ludzi autorytetami, wzorcami do naśladowania.

          • Doradztwo zawodowe w terenie

          • 23 października uczniowie klasy VIII i VII odbyli lekcję doradztwa zawodowego w terenie.

            W Gliwicach wzięli udział w IV edycji Dni Otwartych Cechu Rzemiosł Różnych w Gliwicach.

            Otwarcia imprezy dokonali przedstawiciele władz powiatu gliwickiego, miasta Gliwice i Powiatowego Urzędu Pracy.

            W Muasteczku Rzemiosł zaprezentowano ofertę doradztwa zawodowego PUP i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach.

            Można było dowiedzieć się, jak zaplanować swój rozwój zawodowy i wybrać przyszły zawód.

            Uczniowie szkół podstawowych poznali także najbardziej poszukiwane zawody na miejscowym rynku pracy, przepisy prawa pracy dla osób młodocianych, a także stawki wynagrodzeń dla niepełnoletnich uczniów i pracowników.

            Degustacja wyrobów miejscowych rzemieślników i możliwość skorzystania z usług fryzjerskich oraz konkursy z nagrodami dodatkowo uatrakcyjniły to ciekawe wydarzenie edukacyjne.

        • Recykling daje owoce!
          • Recykling daje owoce!

          • 3...2...1 start!

            Rozpoczynamy akcję sprzątania w domach w poszukiwaniu zużytych baterii i elektrośmieci!

            Dlaczego?

            Ponieważ selektywna zbiórka odpadów między innymi ....

            - ogranicza ilość odpadów trafiających na wysypiska, co zmniejsza zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych,

            - daje oszczędność surowców naturalnych: ponowne wykorzystanie surowców wtórnych oznacza mniejsze zapotrzebowanie na wydobycie i produkcję nowych materiałów, chroniąc zmniejszające się zasoby naturalne;

            - przyczynia się do oszczędności energii - produkcja materiałów z surowców wtórnych zazwyczaj wymaga mniej energii niż z surowców pierwotnych,

            - obniża koszty utylizacji - odbiór i składowanie posegregowanych odpadów może być tańsze niż całego strumienia odpadów zmieszanych.

            Pamiętajcie, recykling daje owoce! ( i to dosłownie, o czym na plakacie)

             

             

            ----------------------------

             

             Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Paczynie  21 i 22 października łączyli edukację ekologiczną ze zdrowotną, uczestnicząc w programie edukacji ekologicznej „Recykling Daje Owoce”.

            Głównym partnerem akcji jest Europejska Platforma Recyklingu oraz  Dominik Dobrowolski - ekolog i podróżnik.

            W ramach przedsięwzięcia, promującego selektywną zbiórkę zużytych baterii oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, uczniowie przynoszą do szkoły elektrośmieci.

            W szkole przypominamy, dlaczego odpowiednie utylizowanie tych odpadów jest tak ważne dla naszej planety.

            Dbałość o Ziemię owocuje zaś otrzymaniem owoców, które zostają zakupione ze środków przekazanych przez sponsorów akcji.

            W tym roku nie tylko zajadaliśmy się zdrowymi przekąskami, ale i piliśmy zdrowe napoje – soki przygotowane przez uczniów w 100% z owoców, bez żadnych dodatków!

             

            Owocowa  inicjatywa niesie ze sobą bardzo ważny przekaz - pokazuje, w jaki sposób postępować właściwie z elektrośmieciami, a przez to dbać o lepszą jakość życia i czystszy świat.

             

             

          • Trenujemy resuscytację! Bijemy rekord!

          • 16 października br. cała społeczność Szkoły Podstawowej w Paczynie brała udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord w Pierwszej Pomocy” organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dziś już wiemy, że udało się pobić zeszłoroczny  rekord! W wydarzeniu  wzięło udział 170 478 osób w 1 448 instytucjach na terenie całej Polski. 

            Rekord to element Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, realizowanego w naszej placówce od 2006 roku.

             W jego ramach  przeszkoleni zostali nauczyciele edukatorzy, a placówka otrzymała fantomy i materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

            Systematycznie  nasze przedszkolaki i uczniowie poznają zasady udzielania pierwszej pomocy, uczą się w praktyce podejmować działania ratujące życie.

            Podczas tegorocznego  bicia rekordu  w  prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej, wszyscy przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, trenowali wykonywanie resuscytacji, a także ćwiczyli sposoby bandażowania i  wykonywania pozycji bocznej- ustalonej.

            Bez wątpienia kolejna powtórka zasad udzielania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pomoże każdemu z bijących rekord  nabrać pewności co do swoich umiejętności i  spowoduje, że w sytuacji zagrożenia śmielej podejmą działania ratujące czyjeś życie.

    • Kontakty

  • Galeria zdjęć

    • brak danych