"Gdy się ktoś zaczyta,
zawsze się czegoś nauczy,
albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra..."
/Henryk Sienkiewicz/
Ustanawiamy rekord w masowym czytaniu książek pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam" jest akcją czytelniczą zainicjowaną przez miesięcznik "Biblioteka w Szkole".
W jej ramach w całej Polsce odbywały się dzisiaj różne wydarzenia czytelnicze podczas których od godz. 10.00 przez 20 minut każdy z uczestników czytał wybraną przez siebie książkę.
U nas zaczęło się rano od kiermaszu ciekawej i taniej książki. Jak zawsze zainteresowanie pozycjami o zwierzętach,literaturą fantasy, książkami kucharskimi i książkami jak najbardziej na czasie - o piłce nożnej i Euro - było bardzo duże.
Przed 10.00 wszyscy zaopatrzyli się w szkolnej bibliotece w książki do czytania.
Każdy czytelnik znalazł sobie wygodne miejsce do czytania i po wysłuchaniu informacji o idei akcji, rozpoczęło się ciche rekordowe czytanie.
Na wielu twarzach pojawiło się niezadowolenie, gdy przerwaliśmy czas na indywidualną lekturę... Rozpoczęliśmy, bowiem, rozmowę o tym dlaczego czytamy, jakie korzyści mamy z czytania,co czytamy, w jaki sposób czytamy, w jakiej formie słowa układa twórca przekazując je nam.
Następnie, zaczytani w wierszach Jana Brzechwy, pierwszoklasiści wyrecytowali brawurowo utwory z cyklu "Portrety zwierząt".
W kolejnej części czytelniczego spotkania uczniowie wykonywali ilustracje do przeczytanych wcześniej fragmentów książek.
Przystąpili również do wspólnego pisania książki, polegającego na dopisywaniu kolejnych zdań do tekstu stworzonego przez innych (efekty zaprezentujemy wkrótce...).
Ostatnimi elementami spotkania było głośne czytanie przez każdego z uczestników cytatu lub przysłowia związanego z książką, czytaniem i ich znaczeniem w życiu człowieka oraz układanie instalacji z książek. Zwieńczenie instalacji stanowiło hasło - trawestacja łacińskiej maksymy Per aspera ad astra ( Przez trudy do gwiazd) - Czytanie książek doprowadzi Cię do gwiazd!
Mamy nadzieję, że cytaty dotyczące książek i czytania, które zabrali uczniowie do domów oraz te, które zostawiliśmy w paczyńskim sklepie, wzbudzą w odbiorcach refleksję owocującą częstszym sięganiem po książkę!
"Kocham książkę nie dlatego, że jest piękna zewnętrznie,
ale dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat,
że odkrywa we mnie, nie na zewnątrz mnie, bogactwa, których nie przeczuwałem.
Dlatego też taką miłością otaczam moją bibliotekę."
/ Jarosław Iwaszkiewicz/

Zdjęcia z akcji w Galerii