W listopadzie nasze ósmoklasistki Natasza i Joanna wzięły udział w szkoleniu dla młodzieży i nauczycieli organizowanym przez biuro Amnesty International w Warszawie.
Szkolenie odbyło się dla 10 wybranych w procesie rekrutacji szkół, w ramach nowego projektu „Globalne wyzwania dla praw człowieka w twojej szkole”, współfinansowanego przez
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.
Projekt „Globalne wyzwania dla praw człowieka w twojej szkole” ma na celu zwiększenie wiedzy młodzieży oraz nauczycieli na temat globalnych zależności związanych z prawami człowieka i świadomego działania w ich obronie.
Efektem szkolenia miało być zorganizowanie przez uczestników szkolenia w swoich szkołach akcji w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.
Jedną z akcji było przygotowanie wystaw tematycznych. Dotyczyły one najważniejszych problemów omawianych w ramach Edukacji Globalnej, zmiany perspektywy patrzenia na świat czy problemów współczesnego świata.
Wykorzystane były materiały edukacyjne udostępnione przez Edukacja Amnesty International oraz Polska Akcja Humanitarna (PAH) , a także plakaty stworzone przez uczniów podczas zajęć warsztatowych.
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbywającego się w tym roku pod hasłem: "DziałajMY dla PlaneTY" skupialiśmy nasze działania na dwóch kluczowych wartościach- ludziach i Ziemi.
W klasach III, IV, V, VI I VIII mówiliśmy o globalnym problemach: głodu oraz małej ilości wody pitnej i śladzie wodnym.
Co je łączy? Robienie w sposób nieprzemyślany zakupów, niewykorzystywanie tego, co już mamy.
Ślad wodny to suma naszego pośredniego i bezpośredniego zużycia wody. Składa się na nią ilość zużywanej wody podczas mycia, gotowania, prania oraz ilość wody, która jest potrzebna do wyprodukowania rzeczy, ktore posiadamy.
Czy wiecie, że do wyprodukowania bawełnianej koszulki potrzeba aż 2500 litrów wody, a laptopa blisko 27 000 litrów?!
Jak zmniejszysz swój ślad wodny, a tym samym zużycie wody?
Na pewno ograniczając zużycie bezpośrednie:
-zakręcając kran podczas mycia zębów i mydlenia rąk,
-biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie,
- wybierając wodooszczędne urządzenia AGD.
- włączając urządzenia dopiero, gdy są zapełnione (pralkę, zmywarkę),
- zbierając deszczówkę.
Pośrednie zużycie wody ograniczymy:
- racjonalnie robiąc zakupy- kupując tylko potrzebne rzeczy, szczególnie jedzenie,
- ograniczając ilość wyrzucanego pożywienia,
- kupując artykuły o możliwie niskim śladzie wodnym.
- wybierając producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji.
Zachęcamy do obliczania swojego śladu wodnego, korzystając z kalkulatora na stronie https://waterfootprint.org/.../personal-calculator-extended/ .
Podczas zajęć obliczaliśmy ślad wodny naszych ubrań. Wynosił on między 19 000 a
27 tys. litrów wody...
Większość naszych uczniów podczas zajęć w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, po zajęciach dotyczących min. śladu wodnego, otrzymała załączone poniżej ankiety.
Jesteśmy ciekawi, czy naszą społeczność będzie zainteresowana przeprowadzeniem akcji ekologiczno- porządkowo-odświeżającej nasze szafy.
Swap market, czyli wymienianie się dobrymi, niezniszczonymi, ale niechcianymi już przez właścicieli ubraniami lub na przykład zabawkami, grami, na zasadach ustalonych przez właścicieli tych rzeczy, może pomóc nie tylko planecie ( przez zmniejszanie śladu wodnego- nie kupujemy kolejnych rzeczy), ale i nam w odświeżeniu swojej garderoby lub otrzymaniu bezkosztowo ulubionej gry.
Nasze globalne edukatorki Natasza i Asia dotarły i do Zerówkowiczów i uczniów kl. I.
Rozmawiały z nimi o tym, jak każdy z nas może dbać o naszą planetę.
W części warsztatowej zajęć uczestnicy narysowali, jak możemy codziennie działać na rzecz dobra Ziemi.
Każdy z aktywnie pracujących w kl. 0 - III otrzymał " Świat i ja. Bazgrolnik" publikację przygotowaną przez PAH przybliżającą problemy edukacji globalnej najmłodszym.
W Tygodniu Edukacji Globalnej Asia i Natasza z kl. VIII stanęły po drugiej stronie klasy- wcieliły się w rolę przewodniczek swoich kolegów z kl. 0 - VIII po problemach Edukacji Globalnej.
Poza, omawianymi w innych postach, tematami, mówiły i motywowały do mówienia lub rysowania, pisania, działania, innych na temat:
- praw dziecka
- praw człowieka
- równości płci,
- rasizmu,
- hejtu,
-ubóstwa.
Nie mamy wątpliwości, że zajęcia projektowe Amnesty International Polska, w których uczestniczyły Dziewczyny, nie tylko wyposażyły je w nową wiedzę, ale i umiejętności i obudziły talenty trenerskie i edukatorskie...