19 kwietnia uczniowie klas I - VIII włączyli się do ogólnopolskiej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim.
Uczniowie klas I - III poznali piękne opowiadania poruszające tematy empatii, sprawiedliwości i straty – Zofii Staneckiej : "Pamięć drobinek" oraz Justyny Bednarek: "Historia z pewnej ulicy". Stanowiły one inspirację do dyskusji na temat znaczenia znajomości wspomnień, historii i roli pamięci w naszym życiu.
Najmłodsi uczniowie mówili o tym, że poznajemy historię, po to, by pamięć o minionych wydarzeniach nie zanikła, by wiedzieć, jak zmieniły one nasz kraj i świat, a czasem także dla przestrogi, by nie popełniać błędów naszych przodków, „żeby zła historia się nie powtórzyła”.
Podczas zajęć warsztatowych powstały zaś żonkile - symbol naszej pamięci o tragedii Żydów - i prace plastyczne "Nowy dom dla Drobinek".
Inspiracją do rozmów o pamięci i poznawania historii życia polskich Żydów podczas II wojny światowej był dla czwarto i szóstoklasistów film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznawali oni ze współczesną dziewczyną z Muranowa, której telefon nawiedził duch z przeszłości.
Historia głównych bohaterów - Natana i Zosi - pokazała im, że nawet w bardzo trudnych czasach ludzie mogą doświadczyć czegoś, co ich wzmacnia – serdeczności, przyjaźni i wsparcia, które stają się bardzo ważne i podtrzymują na duchu. Film ten pokazał również, jak z narażeniem własnego życia Polacy nieśli pomoc Żydom znajdującym się w getcie.
W niezwykłą podróż najstarszych uczniów naszej szkoły zabrała Ala - nastolatka żydowskiego pochodzenia. Wędrowali oni z narratorką filmu "Muranów - Dzielnica Północna", która niedawno dowiedziała się, jakie są jej korzenie, po Muranowie- przedwojennej żydowskiej dzielnicy Warszawy. Dziewczyna nie tylko przypominała młodzieży fakty znane z historii, ale i barwnie opowiadała o kulturze żydowskiej, zwyczajach i życiu codziennym tej , tak licznej przed II wojną światową, mniejszości narodowej żyjącej w Polsce.
Za nami kolejna Akcja Żonkile. Niech pozostanie z nami jej przesłanie : Pamiętajmy, nie tylko od święta, o tym, co już za nami. Uczmy się na błędach popełnianych przez żyjących przed nami. Poznawajmy inne kultury, podziwiajmy różnorodność...
#akcjazonkile2021 #Łączynaspamięć