AKTUALNOŚCI
Konkurs wielkanocny
Palmy wielkanocne 2018
Palmy wielkanocne gotowe. Od Niedzieli Palmowej będą one stanowiły ozdobę kościoła parafialnego p.w. św. Marcina w Paczynie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w przygotowaniu palm przynosząc bukszpan i inne zielone dodatki.
Witaj wiosno!
21.marca powitaliśmy wiosnę. Przedszkolaki przyszły do nas z tradycyjną marzanną i maikiem. Zerówkowicze i uczniowie przygotowywali natomiast klasowo portrety marzann. Rozwiązywali także zagadki wiosenne i prezentowali się w wiosennych strojach. Kolorowo i wesoło spędziliśmy czas!
Galeria
Koncert akordeonowy
Czy można zagrać na akordeonie "Miłość w Zakopanem? Oczywiście, że można!
Przekonali się o tym nasi zerówkowicze i uczniowie, uczestnicząc 15. marca w koncercie akordeonowym łódzkich muzyków Zbigniewa Sobieraja i Kazimierza Barasińskiego.Zebrani przypomnieli sobie podstawowe pojęcia muzyczne, wysłuchali przykładów różnych utworów muzyki klasycznej. Nie obyło się oczywiście bez konkursów i tańców! Żywa lekcja muzyki porwała wszystkich uczniów!
Podróż do Epoki lodowcowej
13. marca zerówkowicze oraz uczniowie klas I - III przenieśli się do epoki lodowcowej!
Zwiedzali oni w gliwickim CH Forum interaktywną ekspozycję "Epoka lodowcowa", wprowadzającą ich do mroźnego świata Arktyki. Dowiedzieli się m.in.: czym jest zorza polarna, jak zbudować igloo, z czego składa się strój Eskimosa, w co bawią się eskimoskie dzieci i jakie zwierzęta zamieszkują najmroźniejsze rejony świata.Zobaczyli igloo z efektem zorzy polarnej i lodowymi skamielinami, magiczny przerębel, ogromną lodową rzeźbę, pingwiny, niedźwiedzia polarnego.
Uczestnicy zajęć łowili jak prawdziwi Eskimosi, ryby w przeręblu. Zrobili sobie także pamiątkowe bransoletki.
Przyszedł i czas na pokaz doświadczeń z suchym lodem.
Młodzi odkrywcy udali się następnie na projekcję filmu pt.: Coco.Galeria
Ekowalentynki 2018
EkoWalentynki - czyli zbierzemy dla Ziemi 1 milion zużytych baterii!
W Dniu Zakochanych, 14 lutego 2018 r. uczestniczyliśmy w organizowanej już po raz VIII.ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling!” . W ramach akcji organizatorzy planują zebrać minimum 1 milion sztuk zużytych baterii, rozdając za nie słodkie serduszka: czekoladki, pierniki i lizaki oraz oczywiście walentynkowe kwiatki - mówi pomysłodawca akcji, ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
Od wielu lat w ramach "EkoWalentynek" udowadniamy, że podczas święta zakochanych, na to najwspanialsze uczucie zasługuje również Ziemia. Przypominamy, że codzienna troska o otaczający świat jest najlepszym dowodem miłości do naszej planety. Zbiórkę baterii i elektroodpadów (będziemy prowadzić właśnie od 14 lutego do 22 kwietnia 2018 roku -czyli do Dnia Ziemi!
W akcję zaangażowało się ponad 70 miejscowości w całej Polsce i tysiące wolontariuszy. Uczestnicy otrzymali bezpłatne pojemniki do zbiórki baterii oraz wsparcie finansowe na zakup walentynkowych upominków. Po akcji zapewniony będzie bezpłatny odbiór zebranych baterii, które następnie zostaną poddane procesowi recyklingu! Informacje o akcji w Polsce: http://cycling-recycling.eu/aktualnosci/ekowalentynki-2018-czyli-kochamy-recykling
Tak jak w poprzednich edycjach partnerami „EkoWalentynek” są: REMONDIS,Electrorecycling, Electro-System Organizacja Odzysku i Europejska Platforma Recyklingu.
Nasi uczniowie pokazali, że kochają naszą planetę. Do stoliczka z walentynkowymi gadżetami ufundowanymi przez Sponsorów ustawiła się dłuuga kolejka uczniów, których ręce pełne były elektrośmieci!
Tradycyjnie w walentynki działała u nas także walentynkowa poczta, która pozwoliła w sposób szczególny wyrazić sympatię do swoich koleżanek, kolegów i nauczycieli!
Galeria
Dzień Seniora 2018
Taniec z szarfami, w wykonaniu najmłodszych uczniów, rozpoczął spotkanie z okazji Dnia Seniora. W tańcu zaprezentowali się również ich starsi koledzy. Zerówkowicze i uczniowie klasy pierwszej wyrecytowali zaś wierszyki o Babci i Dziadku, złożyli Im życzenia.
Muzyczne życzenia i przygotowane własnoręcznie prezenty dołączyli również starsi uczniowie.
Juniorzy i Seniorzy odbyli taneczną podróż w czasie, bawiąc się świetnie przy przebojach lat 30.,50., 60., 70., 80, 90. i tych najnowszych.
Seniorzy, wspierani przez swoje wnuki, brali także udział w konkursach. Wcielili się w rolę uczestników programu "Jaka to melodia", dośpiewywali refreny do wybranych piosenek, przypominali sobie, do czego służył syfon, farelka czy adapter...
Po pełnych emocji konkursach i tańcu, zebrani uzupełniali zapasy energii, niezbędnej do dobrej zabawy, częstując się pysznymi ciastami upieczonymi przez naszych niezastąpionych Rodziców.Serdecznie dziękujemy Szanownym Seniorom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznych obchodów Dnia Seniora!
Galeria
Dzień Babci i Dziadka - zaproszenie
22. stycznia br. o godz. 16.30,
zapraszamy na Wielki Bal Karnawałowy Seniora i Juniora,
organizowany z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.
Nasze zaproszenie kierujemy nie tylko do Babć i Dziadków naszych wychowanków,
ale do wszystkich Seniorów mieszkających w Paczynie!
Wyróżnienie w XV. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
Gratulujemy uczennicom klasy szóstej Wanesie i Oliwii zdobycia wyróżnienia w XV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ozdoba choinkowa"!
Zachęcamy wszystkich do brania udziału w kolejnych konkursach!
Przerwa świąteczna
Spotkanie ze Strażakami
20. grudnia odwiedzili nas przedstawiciele Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.
Przeprowadzili oni pogadankę na temat ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa.
Zebrani przypomnieli sobie schemat zachowania się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Bez problemu przywołali numery alarmowe, na które należy dzwonić, gdy znajdziemy się w sytuacji wymagającej interwencji policji, pogotowia czy straży pożarnej.
Strażacy podkreślili, że nie wolno dzwonić na wspomniane numery "dla zabawy", bo w czasie, gdy służby ratunkowe pojadą w miejsce, gdzie nic się nie stało, ktoś, kto będzie naprawdę potrzebował pomocy, nie otrzyma jej.
Zimą nie mogło zabraknąć także tematu bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, podczas pożaru, wypadku samochodowego.Żegnając się z nami Strażacy sprawili nam miłą niespodziankę - obdarowali klasy kalendarzami na nowy rok.
Dziękujemy za przybycie w nasze mury i przeprowadzenie pogadanki!
Spotkanie Opłatkowe 2017
20. grudnia br. odbyło się w naszych murach tradycyjne Spotkanie Opłatkowe, na którym co roku spotyka się cała szkolna społeczność i jej rodziny.
Tegoroczną uroczystość zaszczycili również swoją obecnością Burmistrz Toszka p. Grzegorz Kupczyk, Kierownik CUW w Toszku p. Agnieszka Szalińska, radna z Paczyny p. Sylwia Wawrzynosek, Sołtys Paczyny p. Anna Rutka oraz ks. proboszcz parafii p.w. św. Marcina w Paczynie Mieczysław Jóźwiak.
Na zebranych czekały pięknie przyozdobione stoły, na których pojawiły się pachnące świętami ciasta.
Nie tylko uczta dla ciała, ale i dla ducha, została przygotowana dla naszych gości.
Rozpoczął ją występ naszych najmłodszych uczniów z kl. I i III w tradycyjnych jasełkach. Ich starsi koledzy zabrali nas na niecodzienny mecz, podczas którego rywalizowała ze sobą drużyna Nieba i Piekła.
Archaniołowi i Aniołom udało się ochronić Jezusa, który bezpiecznie narodził się nie tylko w ubogiej szopce, ale, co ważniejsze, w ludzkich sercach. Działania drużyny Szatana, mające odciągnąć ludzi od Boga, nie przyniosły zamierzonego efektu. Diabły z pokorą przyjęły wynik spotkania 1:0.
Po meczu kibice śpiewają. I u nas pięknym śpiewem radość świąteczną głosiły przedszkolaki i zerówkowicze. Kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych nie brakowało z resztą podczas całego programu artystycznego.Ostatnią część spotkania rozpoczęło rozstrzygnięcie bożonarodzeniowego konkursu, odbywającego się pod patronatem ks. Proboszcza. Przypomnijmy, że w tegorocznej jego edycji uczestnicy mieli wykonać tradycyjną ozdobę bożonarodzeniową - pająka. W konkursie wzięło udział 7. rodzin. Jury w składzie: ks. Proboszcz, p. Anna Rutka, p. Elżbieta Tuzik przyznało dwa pierwsze miejsca - rodzinie Magdaleny, Małgorzaty i Amelii Kałwak oraz rodzinie Nataszy Sopały.
Po emocjonującym podsumowaniu konkursu przyszedł czas na składanie sobie życzeń i dzielenie się opłatkiem...Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością w tym wyjątkowym dla nas dniu.
Z całego serca dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do uświetnienia naszego spotkania!Dziękujemy Rodzicom za pyszne ciasta, czas poświęcony na przygotowania i sprzątanie po spotkaniu!
Galeria
Arkusze pokazowe Egzaminu ósmoklasisty
W zakładce Egzamin ósmoklasisty ddodaliśmy link do opublikowanych, przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, arkuszy pokazowych egzaminu.
Skrócone lekcje 20.12.2017 r.
Jutro, w związku z organizacją Spotkania Opłatkowego, zajęcia lekcyjne będą skrócone. Świetlica działać będzie do godziny 14.00.
Czas trwania lekcji skróconych:NUMER LEKCJI CZAS TRWANIA LEKCJI 1 8.00 - 8.35 2 8.45- 9.20 3 9.30 -10.05 4 10.15 - 10.50 5 11.00 -11.35 6 11.45 - 12.20 7 12.30 - 13. 05 8 13.10 - 13.45
Bezpłatna komunikacja dla dzieci do 16. roku życia
Uwaga! Ważna informacja!
Bezpłatne przejazdy dla dzieci do 16.roku życia!
Szanowni Rodzice!!!!
Od 1 stycznia 2018r. dzieci z terenu Gminy Toszek (od klasy I SP do 16 roku życia) będą mieć zapewnione bezpłatne bilety miesięczne w ramach KARTY ŚKUP, w związku z ustaleniami MZKP Tarnowskie Góry.
Jeżeli dziecko miało już swoją kartę, będzie ona zasilona poprzez modyfikację KARTY ŚKUP ucznia jednorazowo, dlatego w ostatni dzień nauki szkolnej przed przerwą świąteczną należy je przekazać do sekretariatu szkoły.
W okresie miedzyświątecznym będą zasilone poprzez współpracę z MZKP Tarnowskie Góry.
Rodzice uczniów i uczniowie niedojeżdżający, a nieposiadający KARTY ŚKUP muszą je wyrobić np. poprzez internet gdyż bilety dla ucznia będą wtedy darmowe.
Szczegóły TUTAJ
Podobnie, rodzice tych uczniów, którym zwracany jest koszt dowozu w postaci zwrotu kosztów biletu miesięcznego są zobligowani do wyrobienia KART ŚKUP, gdyż od 1 stycznia 2018 r. w związku z wprowadzeniem bezpłatnych biletów miesięcznych zwroty za dowóz nie będą wypłacane.
Dzieki wprowadzeniu tego usprawnienia dzieci młodzież do lat 16 będą mogli korzystać ze wszystkich środków transportu publicznego na terenie 41 gmin i miast, które tworzą metropolię.
Ważne jest również to, że zwolnienie z opłaty będzie obowiązywać przez cały rok, a nie jedynie podczas roku szkolnego.
Konkurs Bożonarodzeniowy rozstrzygnięty!
15. grudnia br. oficjalnie zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego Moja Bożonarodzeniowa kartka, organizowanego przez Centrum Kultury "Zamek w Toszku".
Miło nam poinformować, że prace naszych podopiecznych zyskały uznanie w oczach Jurorów.
W kategorii przedszkolnej III. miejsce przyznano Natalii Janoszce.
Wśród uczniów kl. IV - VII za swoją pracę I.miejsce otrzymała Julia Mocek,
II. miejsce wywalczyła Nikola Frejno, a wyróżnienie powędrowało do Wiktorii Cich.Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom konkursu!
Na zdjęciu prace konkursowe naszych uczniów.
Telefon Pierwszej Pomocy - pomóż chorym dzieciom
Zapewne wiele osób wpadło już w wir przedświątecznych porządków. Podczas nich często znajdujemy rzeczy, które są nam niepotrzebne, zajmują miejsce i może nie do końca wiemy, co z nimi mamy zrobić.
Mamy nadzieję, że wśród nich znajdziecie bezużyteczne stare czy zniszczone telefony komórkowe.
Dzięki Państwa dobremu sercu w ten świąteczny czas mogą one magicznie zamienić się w dar dla chorych dzieci.
Nasza Szkoła włącza się w akcję charytatywną "Telefon Pierwszej Pomocy" organizowaną przez Fundację Szlachetny Gest. W jej ramach zbieramy niepotrzebne, zniszczone telefony komórkowe, które przekażemy Fundacji. Środki ze sprzedaży ich podzespołów Fundacja przeznaczy na rzecz swoich podopiecznych.
Więcej o fundacji: http://szlachetnygest.pl/o_fundacjiDo dzieła!
1. Poszukaj w domu starych telefonów komórkowych lub spytaj o to swoich znajomych, zapukaj do Sąsiadów i poinformuj o naszej akcji.
2 Sprawdź, czy naprawdę nie są nikomu potrzebne.
3 Przygotuj telefon do oddania, a jeśli jesteś niepełnoletni, zapytaj o zgodę rodziców lub opiekunów.
4 Wychodząc z domu, weź ze sobą telefony.
5 Wrzuć telefon do kartonu, oznaczonego napisem akcji Telefon pierwszej pomocy Fundacji Szlachetny Gest. Taki karton znajduje się w naszej szkole (parter, koło stołu ping - pongowego
oraz w oddziale przedszkolnym.Zbiórka trwa do końca stycznia!
Lekcja historii inaczej
Na co dzień uczniowie zdobywają wiedzę przde wszystkim na temat historii Polski i świata. Niecodzienna lekcja historii dla uczniów klasy VI i VII, która miała miejsce 13. grudnia br., pozowliła im na dłuższe zatrzymanie się przy wczoraj swojej małej Ojczyzny.
Podczas warsztatów edukacyjnych Totalitaryzm komunistyczny, zbrodnie sowieckie, Górny Śląsk w 1945 roku, zorganizowanych na toszeckim Zamku, przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, mieli oni okazję poznać bliżej historię ziemi, na której mieszkają. Prelegenci zabrali ich w błyskawiczną podróż po dziejach ich okolicy. Uzupełnienie zajęć stanowiła wystawa Wydarzenia roku 1945 na Górnym Śląsku.
Szafki w szatni
Chyba mamy naprawdę grzecznych uczniów, skoro i w piątek rano znaleźli oni prezent od św. Mikołaja...Spełnił on marzenia wielu z nich.
W szatni pojawiły się osobiste szafki dla każdego ucznia!Każdy otrzymał dziś klucz do swojej szafki.
Dyrekcja Szkoły informuje, że w przypadku zagubienia klucza, koszty jego dorobienia będą pokrywali Rodzice ucznia.
Warsztaty z robotyki
Czy każdy może własnoręcznie wykonać robota? Czy każdy może go zaprogramować? Nasi zerówkowicze i uczniowie odpowiedzą twierdząco na te pytania po dzisiejszych warsztatach z robotyki.
Trenerzy z gliwickiej Fabryki Naukowców rozmawiali dziś z nimi na temat robotów otaczających nas każdego dnia, ich zastosowania, budowy.Podczas warsztatów młodzi robotycy wykonywali w małych podgrupach, według instrukcji, swoje pierwsze w życiu roboty. Uczyli się także ich programowania. Najtrudniej było im zrozumieć dlaczego...warsztaty już muszą się skończyć.
Archiwum Aktualności