Miło nam poinformować, że uczennica klasy I. naszej Szkoły Natasza Sopała zajęła I.miejsce w konkursie manualnym organizowanym przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Gliwicach z siedzibą w Pyskowicach.
Serdecznie gratulujemy!
AKTUALNOŚCI
Sukces Nataszy
CZYTAJPL za darmo!
Tak, jak w ubiegłym roku, zachęcamy do BEZPŁATNEGO pobierania i czytania/słuchania książek. Akcja Czytaj PL odbywa się w ramach akcji „Upoluj swoją książkę”, organizowanej z inicjatywy Instytutu Książki. Honorowy Patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Skanujcie i czytajcie/ słuchajcie!
Galeria
Stwórz kartkę bożonarodzeniową - konkurs
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie "Moja Bożonarodzeniowa kartka"
Rodzinne Adwentowanie
Prosimy, w imieniu Rady Rodziców, o przygotowanie ozdób świątecznych na jarmark świąteczny.
Dzień Pluszowego Misia
W tym roku Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy w piątek.
Samorząd Uczniowski, podczas długiej przerwy, zaprosił wszystkich miłośników pluszowych misiów do wspólnej zabawy w sali gimnastycznej. Były tańce z ukochanymi misiami, prezentacje klasowe misiów i oczywiście pamiątkowe zdjęcie z misiami!
Biblioteka Szkolna przygotowała gazetkę z ciekawostkami dotyczącymi pluszowych przyjaciół dzieci. Na przerwach w Bibliotece odbywał się konkurs dla spostrzegawczych misiotropicieli oraz pieczenie misiowego ciasta z tym, co wszystkie misie lubią najbardziej, czyli z miodem!
Uczniowie kl. V i VI podczas zajęć z wychowawcą oglądali film o niezwykłym misiu. Co prawda nie pluszowym, ale za to...wojskowym! Wszystkich, którzy nie słyszeli o Wojtku - niedźwiedziu, który podczas II wojny światowej stał się polskim żołnierzem, zachęcamy do oglądnięcia dokumentu na jego temat: https://youtu.be/2vgrsF_b-C4
Święto Dziękczynienia
Dziś przypada w USA Dzień Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Święto to jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia mieszkańców kolonii Plymouth w 1621.
Historię tego święta poznali już nasi zerówkowicze i uczniowie. Mieli oni okazję usłyszeć, za co dziękowali pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower; poznać koleje ich losów.
Nasi uczniowie mieli okazję oglądnąć film anglojęzyczny wybrany przez organizatorkę Dnia.
My polecamy tym, którzy chcą wzbogacić swoją wiedzę na temat Dnia Dziękczynienia, sięgnięcie do polskiego programu informacyjnego na ten temat https://youtu.be/BjosJwlRJ1gSpotkanie, zorganizowane przez nauczycielkę j. angielskiego p. Jolantę Korczak - Pindur, pozwoliło zebranym również zdobyć nowe wiadomości na temat Kanady - jej przyrody, historii, znanych ludzi. Kanadę przybliżyli swoim kolegom uczniowie klasy szóstej, przedstawiając przygotowane przez siebie prezentacje.
Po uczcie dla umysłu nastąpiła uczta dla ciała. Wszyscy delektowali się tradycyjnym ciastem marchewkowym upieczonym przez nasze niezastąpione Mamy!
Serdecznie dziękujemy Mamom za upieczenie smakowitych ciast!
Edukacja medialna inaczej
Zabawę łączyliśmy nauką poprzez udział w dwóch multimedialnych wydarzeniach organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Impresaryjne w gliwickim Mrowisku.
Pierwszym z nich był spektakl pt.: Szewczyk Dratewka. Kadr, dubel, reżyser, plan i inne terminy związane z realizacją przedstawienia usłyszeli 14.listopada br. zerówkowicze oraz uczniowie kl. I i III, uczestniczący w multimedialnym spektaklu pt.:Szewczyk Dratewka.
Na oczach zebranych tworzyła się nowa adaptacja znanej wszystkim opowieści o dobrym Dratewce. Jej autorzy angażowali publiczność do budowania kolejnych scen przedstawiających perypetie Szewczyka.Uczniowie klas starszych swoją wiedzę z edukacji medialnej poszerzali zaś współtworząc 15.listopada br. Talent Show. Niektórzy z nich mają za sobą debiut przed kamerą! W niejednym z uczniów obudziło się marzenie o tym, by zdobyć światową sławę...
Języki obce znamy!
Dzisiaj, w ramach poznawania innych kultur i języków, uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat języków germańskich, przygotowanej przez p. mgr Annę Mainkę.
Wzięli również udział w pokazowej lekcji języka rosyjskiego przerowadzonej przez mgr Jolantę Korczak-Pindur. Uczniowie poznali m.in.: grazdankę, czyli rosyjski alfabet i uczyli się nim posługiwać. Dowiedzieli się też jakie są podobieństwa, a jakie różnice między językiem polskim a rosyjskim.
Orszak św. Marcina 2017
Jak co roku, tak i teraz, 11.listopada, nasi wychowankowie uczestniczyli w procesji odpustowej ku czci patrona kościoła parafialnego w Paczynie, św. Marcina. Nauczycielki języka niemieckiego - p. Anna Grzesik i p. Anna Mainka- przygotowują zawsze ze swoimi podopiecznymi lampiony, które niosą oni krocząc w orszaku.
Był św. Marcin na koniu, był i biedak, którego czuły na potrzeby innych święty, obdarował swoim płaszczem. Nie zabrakło i tradycyjnych rogali św. Marcina.
Z całego serca serdecznie dziękujemy wszystkim naszym Wychowankom i Ich Rodzicomza liczny udział w orszaku i wspólne budowanie naszej lokalnej tożsamości!
Rocznica Odzyskania Niepodległości
Nasi uczniowie, z okazji 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięli udział w montażu
słowno-muzycznym przypominającym im trudną polską drogę do wolności.
W całym kraju, z okazji naszego listopadowego święta, odbywają się apele, marsze, biegi, koncerty, spektakle..
Główne obchody Święta Niepodległości w Polsce odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach biorą udział najwyższe władze państwowe.
Narodowe Święto Niepodległości w Polsce zostało ustanowione w 1937 r. W 1945 r. zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Nadzorczej, jednak 44 lata później przywrócono je nową ustawą.
Światowy Dzień Zdrowego Śniadania
Z okazji Światowego Dnia Zdrowego Śniadania zerówkowicze i uczniowie kl. I i III. wspólnie przygotwali i zjedli pyszne, zdrowe śniadanie. Po raz kolejny nasi najmłodsi wychowankowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc.
W jej ramach uczniowie przypominają sobie zasady zdrowego odżywiania oraz higieny przygotowania i spożywania posiłków, mówią o tym, jak wielkie znaczenie ma dla naszego zdrowia zjedzenie pierwszego śniadania.
Nim dzieci zasiadły do stołu, pełne zapału, wzięły się do przygotwania śniadaniowych smakołyków. Oczywiście, nie zapomniały o tym, by pracę rozpocząć od umycia rąk. Potem myły, kroiły, mieszały, układały, nakrywały do stołu...
Na naszym śniadaniowym stole pojawiło się mleko, płatki, różnego rodzaju pieczywo, sery, wędliny, warzywa, jajka... Było kolorowo, zdrowo, smakowicie! Nikogo nie trzeba było zachęcać do jedzenia!
Podczas długiej przerwy, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, do wspólnego śniadania zasiedli w sali gimnastycznej uczniowie starszych klas.
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych - 02 i 03.11. 2017 r.
Moduł Informacje dla Rodziców i Uczniów został zmodyfikowany
Bijemy rekord z WOŚP
Czy mamy 6 lat czy 66, może zdarzyć się, że będziemy musieli udzielić komuś pierwszej pomocy. To, jak wówczas zareagujemy,czy staniemy na wysokości zadania, zależy od tego, czy będziemy posiadali wiedzę i umiejętności pozwalające na skuteczne prowadzenie resuscytacji krążeniowo - oddechowej.
W programach telewizyjnych słyszymy o kilkuletnich dzieciach ratujących życie swoim bliskim. Mali bohaterzy nie widzą niczego nadzwyczajnego w swoim zachowaniu. Przecież wiadomo, że należy wykonać 2 wdechy i 30. uciśnięć klatki piersiowej...
Wiadomo, powiedzą i nasi uczniowie, którzy regularnie odbywają szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Działania te podejmowane są w naszej szkole w ramach programu WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować".
Fundacja po raz pierwszy ponad 10.lat temu przeszkoliła naszych nauczycieli i obdarowała nas fantomami do nauki udzielania pierwszej pomocy.
Z wielkim zaangażowaniem nasi uczniowie od kilku lat w sposób szczególny wykonują powtórkę z prowadzenia resuscytacji, uczestnicząc w próbie pobijania rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.
Razem z WOŚP z okazji “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca”- pokazujemy, że nasze dzieci już w szkole podstawowej uczą się podstawowych czynności ratujących życie.
Dzień Edukacji Narodowej 2017
Na tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej złożyło się kilka ważnych wydarzeń dla naszej społeczności.
W pierwszej części uroczystego spotkania Zerówkowicze zostali przyjęci do grona szkolnej braci. Zaśpiewali, wyrecytowali wiersz - jednym słowem zasłużyli na to, by nazywać ich Zerówkowiczami!
Ich starsi o rok koledzy - Pierwszaki - bez problemu zaliczyli wszystkie zadania, które przygotowali dla nich eksperci.
Bezbłędnie opanowali i świetnie wyrecytowali wiersz pt.: Włos w rosole. Nie mieli problemu z liczeniem, układaniem wzoru z pamięci, zaprezentowaniem zasad bezpiecznego poruszania się po drodze.
No i , jak to oni, brawurowo zatańczyli!
Nikt chyba nie ma wątpliwości, czy poradzą sobie w misji opanowywania szkolnego kosmosu!
Przed wszystkimi zebranymi Pierwszaki złożyły uroczyste Ślubowanie, którego tekst potwierdziły odciskiem kciuka!Trzecia część piątkowego uroczystego spotkania całej szkolnej społeczności poświęcona była obchodom Dnia Edukacji Narodowej.
Rozpoczęły ją swoim wspaniałym występem nasze Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego. W montażu słowno - muzycznym nie zabrakło piosenek i wierszy o jesieni, no i oczywiście życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej.Kolejnym punktem programu było... Wielkie szkolne testowanie, któremu zostali poddani w szkolnych "Milionerach" przedstawiciele klas I - VII.
Przyszło im zmierzyć się z pytaniami min.: o adres internetowy szkoły, liczbę wejść do szkoły, mężczyzn w szkole, imię i nazwisko pomysłodawcy i projektanta naszej bazy sportowej p. inż. Alojzego Cyrulika... Nie obyło się bez korzystania z kół ratunkowych - pytań do publiczności, czy telefonu do przyjaciela przy zadaniu z matematycznymi obliczeniami.
Uczniowie klasy III. ze swoją wychowawczynią przygotowali dla wszystkich niespodziankę - zaśpiewali napisaną samodzielnie piosenkę!Po udanej zabawie rozpoczęliśmy świętowanie. Dzięki Radzie Rodziców możemy kultywować naszą tradycję wspólnego delektowania się pysznym tortem
Był czas i na życzenia dla Nauczycieli i Pracowników Administracji i Obsługi. Obdarowani zostali Oni pięknymi pamiątkami.
Dzień Edukacji Narodowej to święto całej społeczności szkolnej, dlatego i uczniowie otrzymali upominek - praktyczne kalendarze na rok szkolny 2017/18.Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w zorganizowanie tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Z całego serca dziękujemy Rodzicom, za okazywane nam nieustannie wsparcie!
Zdrowo jem, jestem aktywny!
Zdrowo jem!
Żyję aktywnie!
Mądrze kupuję!
Jestem odpowiedzialny!Te hasła towarzyszyły nam podczas dzisiejszych warsztatów, organizowanych w ramach projektu z zakresu zdrowia publicznego Województwa Śląskiego, dla uczniów kl. III - VI, prowadzonych przez przedstawicieli Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Gliwicach.
W czasie ich trwania uczestnicy rozmawiali o tym, co oznacza zdrowe odżywianie. Przypomnieli sobie również, że każdy dzień powinniśmy zaczynać od zjedzenia śniadania.
Receptą na zdrowo przeżyty dzień będzie zaś:
- zjedzenie 5.posiłków, które będą zawierały 5 porcji owoców i warzyw (jak najmniej składników zawierających konserwanty i cukry);
- wypicie przynajmniej dwóch litrów napoi,
- zjedzenie ostatniego posiłku około dwie godziny przed snem,
- aktywność ruchowa - zwłaszcza na świeżym powietrzu.
Pascal Brodnicki, w przygotowanym na potrzeby warsztatów filmiku, opowiadał o tym, w jaki sposób każde dziecko może samo przygotować prosty zdrowy posiłek. Zachęcał on również do podejmowania różnorodnej aktywności fizycznej.
W drugiej części spotkania poruszano problem robienia mądrych zakupów. Mądrych, czyli takich, które będą zdrowo zaspakajały nasze potrzeby, a ich ilość nie spowoduje niszczenia, wyrzucenia, kupionej żywności.
Każdy z nas, nawet dziecko, jest odpowiedzialny za swoje zdrowie!
To my sami dokonujemy wyborów żywieniowych - decydujemy, czy jako przekąskę wybierzemy jabłko czy chipsy, kolorowy napój gazowany z cukrem czy wodę, jogurt naturalny czy taki z konserwantami, barwnikami i sztucznym cukrem...
Naszą decyzją jest również to, czy spędzając dziennie 4 godziny przed ekranami telewizorów, laptopów, komórek, stracimy rocznie 2 miesiące, które moglibyśmy przeznaczyć na kontakty z innymi ludźmi, aktywność fizyczną.
Uwolnij książkę z nami!
Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji "Uwolnij książkę", która, mamy nadzieję, nie będzie miała końca. Polega ona na:
- uwalnianiu książek, czyli pozostawianiu przeczytanych przez nas książek, które nie są nam już potrzebne,
w publicznych miejscach do tego przeznaczonych; - braniu książek z miejsc uwalniania do przeczytania i odnoszeniu ich po przeczytaniu w dane lub inne miejsce uwalniania (albo przekazanie innemu czytelnikowi).
Lokalizacje miejsc uwalniania w Paczynie:
- Szkoła Podstawowa w Paczynie - półeczka na zewnątrz budynku przy drzwiach wejściowych (dostęp 24 h)
- Oddział Przedszkolny w Paczynie
- Salon fryzjerski Mirella
- uwalnianiu książek, czyli pozostawianiu przeczytanych przez nas książek, które nie są nam już potrzebne,
Biblioteka szkolna świętuje
Czwarty poniedziałek października obchodzony jest jako Dzień Bibliotek Szkolnych. Niektóre bibloioteki postanawiają, że będą podejmowały więcej niż dotychczas działań promujących czytelnictwo i same biblioteki szkolne, przez tydzień, a nawet miesiąc. Nasza szkolna biblioteka rozpoczęła obchody swojego święta od 02.października.
Bez książek nie ma biblioteki i czytelnika. Dlatego też świętowanie zaczęliśmy od zorganizowania kiermaszu ciekawej i taniej książki.
Na biblioteczną gazetkę wrócił lubiany konkurs "Rebusomania". W tym tygodniu rozpoczyna się także głośne czytanie podczas przerw w bibliotece. Rozpoczynamy przygodę z czytaniem od "Detektywa Pozytywki" Grzegorza Kasdepke.
Wspólne czytanie zwieńczy konkurs czytelniczy.
Pojawił się i kolejny pomysł na promowanie czytelnictwa - uwalnianie książek...
(c.d.n.)
Nakrętki zbieramy - chorym pomagamy!
Dziś odwiedziły nas Przedstawicielki Fundacji Stonoga. Odebraliśmy podziękowania za udział w zbiórce plastikowych nakrętek w roku szkolnym 2016/2017. Przekazaliśmy także kolejne worki pełne zakrętek.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przynoszą do nas plastikowe dary swoich serc! Dziękujemy za każdą nakrętkę i prosimy o więcej!
Przypominamy, że środki uzyskane ze sprzedaży nakrętek śląska Fundacja Stonoga przeznacza na pomoc osobom borykającym się z trudnościami finansowymi, niepełnosprawnością lub chorobą. Większość podopiecznych Fundacji stanowią dzieci.
Więcej informacji o działaniach Fundacji znajduje się na www.fundacjastonoga.
Dzień Chłopaka 2017
02. października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka.
Dziewczyny zadbały, by dzień rozpoczął się chłopcom słodko!
Później na chłopców czekała kolejna niespodzianka - turniej umiejętności i wiedzy wszelakiej. Panowie mogli liczyć podczas niego na pomoc swoich koleżanek.
Rebusy, znajdowanie różnic, zastanawianie się czym jest francuz, makutra czy durszlak, zabawa w "Jaką to melodię" i "Milionerów" - przy wsparciu dziewcząt okazały się dla naszych Panów pestką! W ostatnim zadaniu - prezentacji indywidualnej - musieli jednak liczyć tylko na swój urok osobisty.😍
Po podsumowaniu punktów ze wszystkich konkurencji okazało się, że najwspanialsza trójka Panów w tym roku szkolnym to:
I. Piotr Cich, II. Maciej Dębicki, III. Oliver Camplair.Wszystkim Panom raz jeszcze życzymy wszystkiego najlepszego!
Kampania wyborcza i wybory do Samorządu Uczniowskiego
Ostatni tydzień września zdominowała kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego. Rozpoczęła ją prezentacja kandydatek i kandydatów na funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.
Swoje pomysły na organizowanie życia Szkoły przedstawiły kandydatki z k. V. - Dominika i Magdalena, z kl. VI - Wanesa oraz kandydat z kl. VII - Jakub.
Powrót na korytarz stołu do ping-ponga, organizowanie tematycznych dni (np.: kota, zimy, kolorów), opracowanie zasad szczęśliwego numerka, organizowanie wyjazdów - to tylko niektóre elementy programów wyborczych naszych kandydatek i kandydatów na Przewodniczącego/ą Samorządu Uczniowskiego.
Kampania wyborcza trwała do czwartku włącznie. Do tego czasu Kandydaci mieli szansę na zdobycie głosów swoich kolegów. Uczniowie zaś na zadawanie pytań Kandydatom i dokonanie wyboru, ktora/y z Kandydatów będzie najgodniej ich reprezentował, najskuteczniej działał na rzecz uczniowskiej braci. Na korytarzach pojawiły się plakaty wyborcze, kandydaci rozmawiali ze swoimi wyborcami.Wreszcie... 29. września odbyło się głosowanie!
Uczniowie największym zaufaniem obdarzyli uczennicę klasy V Dominikę. To ona została wybrana Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego! Gratulujemy wszystkim Kandydatom poparcia, jakie uzyskali. Dominice życzymy powodzenia w realizacji programu wyborczego, niesłabnącego zapału w pracy na rzecz koleżanek i kolegów!
Archiwum Aktualności