Od 2011 roku 12.kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Dzieci Ulicy.Pomysłodawcy tego dnia pragną zwrócić naszą uwagę na problem dzieci ulicy.
Tym mianem określa się dzieci, które przez krótszy lub dłuższy okres żyją w środowisku ulicznym.
Rada Europy wyodrębniła też trzy kategorie dzieci ulicy. Są to dzieci, które pracują na ulicy, ale najczęściej mieszkają w domu rodzinnym i utrzymują kontakt z rodziną. Drugą kategoria obejmuje dzieci pracujące i mieszkające na ulicy, które rzadko utrzymują kontakt z krewnymi. Trzecia grupa to dzieci przebywające w instytucjach poprawczych, w więzieniach lub takie, które są utrzymywane przez starsze dzieci.
Szacuje się, że na świecie żyje ok. 90 mln dzieci ulicy, z czego najwięcej w Ameryce Łacińskiej (40 mln) i Azji (32 mln, najwięcej w Indiach – 14 mln). W Europie problem ten dotyka 3 mln dzieci, głównie na wschodnich terenach – Rumunii i Rosji oraz na Białorusi” [źródło: magazynfamilia.pl]
Dzieci te są narażone na głód, biedę, stają się ofiarami przestępstw, a także często, by przeżyć, same stają się przestępcami.
W ramach zajęcia projektowych Razem dla Rozwoju. Edukacja Globalna w szkole, uczniowie kl. IV - VI zastanawiali się nad zagrożeniami, jakie czyhają na dzieci ulicy, oglądali filmiki o dzieciach ulicy, poznawali sposoby pomocy takim dzieciom.
Oto ich pierwsze skojarzenia związane z hasłem "Dzieci ulicy".