Uczniowie Szkoły Podstawowej w Paczynie już po raz drugi skorzystali z dofinansowania do wyjazdów na wycieczki w ramach przedsięwzięcia pn. "Poznaj Polskę".
Przyznawane przez Ministra Edukacji i Nauki w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie w 80 % (do ustalonych kwot) wycieczek szkolnych związanych z obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra.
W drugiej odsłonie programu w dniach 27 - 28 kwietnia br. uczniowie klas IV - VIII poznawali piękno Kotliny Kłodzkiej.
Pierwszy dzień wyjazdu uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania Złotego Stoku – punktu wpisującego się w zakres tematyczny „Kultura i dziedzictwo narodowe”. Wraz z przewodnikiem zwiedzali kopalnię poznając jej historię i legendy z nią związane. Mieli okazję zobaczyć podziemny wodospad i przejechać się podziemnym tramwajem, zobaczyli także jak w mennicy wybijano monety. Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach czerpania złota. Zwiedzili także muzeum znajdujące się na terenie kopalni.
Następnie uczestnicy pojechali do Kłodzka. Zwiedzili tam z przewodnikiem Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Poznali ciekawą historię tego miasta, z zaciekawieniem oglądnęli także min. wystawę zegarów oraz ekspozycję sztuki współczesnej. Po spacerze po kłodzkiej starówce zregenerowali siły uzdrowiskową wodą z Polanicy Zdroju.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od spaceru po malowniczej Kudowie Zdroju. I tam była okazja spróbowania wód leczniczych. Wszystkich zachwycił kudowski park i znajdujące się w nim instalacje. Piękną Kudowę opuścili wycieczkowicze, by zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Po poznaniu historii tego miejsca wycieczkowicze wzięli udział w warsztatach papierniczych.
Ostatnim punktem wyjazdu był spacer po Paczkowie. Przewodnik przedstawił zwiedzającym historię oglądanego zespołu staromiejskiego ze średniowiecznym systemem fortyfikacji.
Uczniowie klas I – III w dn. 28 - 29 kwietnia udali się natomiast do Krakowa i Wieliczki.
Pierwszy dzień wyjazdu uczestnicy wycieczki rozpoczęli od zwiedzania historycznego zespołu miasta Kraków. Odwiedzili potem smoka wawelskiego, byli na Wawelu – dziedzińcu zamku królewskiego. Zwiedzili katedrę, zobaczyli dzwon Zygmunta. Zwiedzili na podwalu Dom Długosza.
Następnie przeszli na rynek. Zwiedzali Muzeum Narodowe w Krakowie – Sukiennice. Przeszli się także pod Bramę Floriańską i Barbakan. Po zwiedzaniu udali się na posiłek i odpoczynek w hostelu w Krakowie. Drugi dzień wyjazdu zajęło wycieczkowiczom zwiedzanie Żup Krakowskich w Wieliczce.
Tak starsi, jak i młodsi wycieczkowicze już zastanawiają się, który region Polski chcieliby poznawać podczas kolejnych wycieczek.