08 marca przypada, obchodzony od 2004 r. z inicjatywy Komisji Europejskiej, Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).
W Polsce obchody tego dnia koordynuje od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet.
Luty jest miesiącem, w którym podejmowane są różne inicjatywy mające na celu propagowanie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Dzisiaj nasi uczniowie klas I - III oraz IV- V oglądali spektakl przygotowany przez NASK pt. "Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów".
Po spektaklu na widzów czekało spotkanie na żywo z aktorami wcielającymi się w rolę tytułowych bohaterów.
Uczestnicy spotkania odpowiadając na pytania edukatorów tworzyli mapy myśli. Było to podsumowanie treści przekazanych podczas spektaklu na temat korzyści płynących z korzystania z Internetu, symptomów uzależnienia od Internetu, sposobach radzenia sobie z nim.
Nasi uczniowie, jak zawsze, byli bardzo aktywni.
Każdy z nas słyszał o przestępstwach popełnianych w internecie.
Najczęściej jest to kradzież- danych, pieniędzy, tożsamości.
Równie szkodliwa jest kradzież poczucia własnej godności, którą powoduje mowa nienawiści.
W ramach #dbi ( Dnia Bezpiecznego Internetu) uczniowie las VII- VIII wzięli udział w warsztatach pn. Ciało nie określa, które podejmowały problem skutków naśmiewania się z wyglądu innych.
Film edukacyjny stanowił wstęp do dyskusji o tym, jak wielką krzywdę można wyrządzić naśmiewając się z czyjegoś wyglądu.
A przecież ciało nie określa tego, jakim jesteśmy człowiekiem, wygląd nie informuje, o cechach naszego charakteru.
Obecna kultura obrazkowa, szereg aplikacji operujących zdjęciami, kolorowe gazety pokazujące idealne ciała, zafałszowują filtrami i retuszem rzeczywisty obraz świata.
Korekty zdjęć zamazują, skupiając na idealnej zewnętrzności, to co w człowieku najpiękniejsze - jego serce, stosunek do innych, wrażliwość.
Na pewno to nie ostatnie zajęcia na temat odpowiedzialności za słowa także w sieci oraz roli wyglądu w ocenie człowieka .