• Pomoc dla Ukrainy

• Szanowni Państwo !

Obecna tragiczna sytuacja w Ukrainie mobilizuje w nas pokłady dobra, empatii i wszystkiego, co w nas najlepsze.

W sercu i głowie każdego z nas kłębią się różne myśli. Niepewność i złość przekujmy w działanie i dzielenie się dobrem.

Dołączmy się do akcji na rzecz miasta partnerskiego - Olewska!

W związku z tragicznymi wydarzeniami, jakie mają obecnie miejsce w Ukrainie, w wyniku ustaleń poczynionych przez Burmistrza Toszka i mera Olewska, poniżej publikujemy listę najpotrzebniejszych rzeczy.

Władze Gminy Toszek proszą Państwa o dary dla naszej partnerskiej gminy.

Олевська міська рада

Najpilniejsze i w dużych ilościach potrzebne są ŚRODKI OPATRUNKOWE oraz LEKI (pkt 1 z listy), a dopiero w dalszej kolejności żywność i środki higieny osobistej.

Lista najpilniejszych potrzeb dla miasta Olewsk:

1. Środki opatrunkowe itp.:

w tym: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, bandaże elastyczne, opaski dziane, opaski uciskowe, opaski hemostatyczne, opaski uciskowe taktyczne, plastry, nici jałowe, ampułki soli fizjologicznej, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, w tym także sterylne, nożyczki do opatrunków, środki przeciwbólowe, środki dezynfekujące, igły iniekcyjne, kwas traneksamowy, roztwór ringera, apteczki pierwszej pomocy.

2. Żywność o długim terminie przydatności (np. ryż, kasze, makarony, mąka, olej, puszki mięsne i rybne, kawa, herbata, woda mineralna).

3. Środki higieny osobistej (mydła, szampony, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów).

4. Nowe lub w bardzo dobrym stanie: ciepłe skarpety, koce, kołdry, śpiwory, karimaty, latarki (także czołowe), lornetki, powerbanki, termosy, jednorazowe i wielorazowe sztućce, duże patelnie i kotły na ogień.

Zbiórka darów dla partnerskiej Gminy Olewsk odbywać się będzie od najbliższego poniedziałku 28 lutego br. do wtorku  01 marca br. w następujących punktach oraz godzinach na terenie naszej gminy:

TOSZEK

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ireny Sendler w Toszku – wejście nr 1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Toszku

w godzinach od 8:00 do 17:00

Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Toszku przy ul. Młyńskiej 11 –

w godzinach od 18:00 do 20:00

PACZYNA

Szkoła Podstawowa w Paczynie - w godzinach od 8:00 do 17:00

PNIÓW

Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Pniowie - w godzinach od 8:00 do 17:00

KOTULIN

Szkoła Podstawowa w Kotulinie – boczne wejście bezpośrednio na salę gimnastyczną

- w godzinach od 8:00 do 17:00

W świetlicach wiejskich w sołectwach:

Boguszyce,

Kotliszowice,

Ligota Toszecka,

Pisarzowice,

Płużniczka,

Proboszczowice,

Sarnów,

Wilkowiczki oraz w Ciochowicach (strażnica  OSP)

- w godzinach 17:00 do 19:00

Wszystkim zaangażowanym w pomoc oraz Darczyńcom z góry DZIĘKUJEMY!

Jednocześnie informujemy, iż podejmujemy szereg działań z samorządami na szczeblu powiatowym w celu organizacji specjalistycznych leków i sprzętu medycznego oraz zorganizowania odpowiedniego konwoju humanitarnego.

Gdyby ktoś z mieszkańców chciał zadeklarować jeszcze chęć przyjęcia na kilka tygodni uchodźców z Ukrainy (głównie kobiet z dziećmi) - prosimy o kontakt do wtorku 1 marca br. od godz. 8:00 do 18:00. pod numerem 516 245 237 (telefon/sms) lub mailowo: zrp@toszek.pl, podając nazwisko, adres, numer kontaktowy oraz liczbę osób, do których przyjęcia deklarowana jest gotowość.

• Zbiórka dla zwierzaków ze Schroniska dla zwierząt w Gliwicach

• Naszą szkolną tradycją stało się wspieranie mieszkańców Schroniska dla zwierząt w Gliwicach.

Dotychczas zbiórka potrzebnych zwierzakom rzeczy odbywała się w okresie przedświątecznym.

W związku z przejściem na naukę zdalną przenieśliśmy zbiórkę na obecny czas.

Do 11 marca zbieramy:

karmę suchą i mokrą, makaron

ręczniki, koce, kołdry (nie z pierza)- wyprane

podkłady higieniczne dla zwierząt

płyny do mycia naczyń, uniwersalne, rękawiczki jednorazowe (rzeczy potrzebne do utrzymania czystości)

zabawki dla zwierząt

Zima jest szczególnie trudnym okresem dla zwierząt, a rosnące tak dynamicznie ceny mediów i artykułów codziennej potrzeby dotykają zwłaszcza takie miejsca, jak schroniska.

Zwiększa się również systematycznie ilość zwierzaków trafiających teraz do schronisk.

Schroniska zawsze potrzebowały wsparcia ludzi dobrej woli i wolontariuszy. Teraz jest ono jeszcze bardziej potrzebne.

• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - podziękowanie.

• Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy za pośrednictwem naszej szkolnej eSkarbonki przekazali datki na rzecz 30.Finału WOŚP.

Wspólnie udało nam się uzbierać niebagatelną kwotę - 1.440 zł!

Przypominamy, że dzięki naszym wpłatom polepszy się standard diagnozowania i leczenia chorób oczu u dzieci.

Pamiętajmy, że Orkiestra gra cały rok ‐ tak wspierając jednostki służby zdrowia, jak i konkretne osoby. Również my możemy wspierać jej działania cały rok!

www.wosp.org.pl

Niech moc czynienia dobra i wielkiego serca będzie z Nami do końca świata i o jeden dzień dłużej!

• Niespodzianka dla Babć i Dziadków.

• Dla Kochanych Babć i Dziadków Drogich program artystyczny przygotowali nasi zerówkowicze i uczniowie klas I - III.

Zapraszamy do obejrzenia poniżej zamieszczonego filmu.

W te szczególne dni pamiętaliśmy także o Babciach i Dziadkach, którzy nie mają rodzin lub mają z nimi utrudniony kontakt.

Drobne upominki i życzenia od nas z okazji Dnia Babci i Dziadka przesłaliśmy do Podopiecznych Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego Mediplan w Konstantynowie Łódzkim.

Z inicjatywą wsparcia Seniorów w trudnym epidemicznym czasie, kiedy Ich kontakty z osobami spoza ośrodka zostały znacząco ograniczone, zwróciła się pracująca tam psycholog.

Mamy nadzieję, że dzięki nam na twarzach Babć i Dziadków zagościł uśmiech.