529 listów (ostateczna liczba) w obronie tych, których prawa człowieka zostały złamane, powędrowało do Argentyny, Wietnamu, Białorusi, Egiptu, Arabii Saudyjskiej, Kanady, Korei Południowej, Angoli i Turcji
.Pod treścią listów, wzywających władze państw łamiących prawa człowieka, podpisali się uczniowie starszych klas chodzący do szkół podstawowych z terenu Miasto i Gmina Toszek.
Listy podpisywano w ramach ogólnoświatowej akcji Amnesty International Polska - Maratonu Pisania Listów.
Najpierw, podczas zajęć warsztatowych, uczniowie poznali historię i ideę Maratonu, przypomnieli sobie katalog praw człowieka, a potem poznali sylwetki osób, w obronie praw których w tym roku pisane są listy.
Najważniejszym elementem akcji było napisanie lub podpisanie listów wzywających do przestrzegania przez władze danego państwa praw danego bohatera.
Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka wymyślona przez członków Amnesty International Polska w 2001 r.Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los.
Pisze się listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek danego roku - osób, które zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w obronie praw człowieka
.W tym roku są to: Maria Kalesnikawa (z Białorusi), Manahel al-Otaibi ( z Arabii Saudyjskiej), Obrońcy i obrończynie ziem Wetʼsuwetʼen z Kanady, Joel Paredes ( z Argentyny), Neth Nahara (z Angoli), Kjung Seok Park (z Korei Południowej), Okba Haszad ( z Egiptu), Şebnem Korur Fincanci (z Turcji) oraz Dang Dinh Bach ( z Wietnamu).
Czy pisanie listów może coś zmienić?
Nie może, tylko zmienia!
Władze państw łamiących prawa człowieka przekonują się, że ludzie z różnych zakątków świata mają świadomość, że w ich kraju dochodzi do nieakceptowalnych sytuacji.
Miliony napływających listów pocztą tradycyjną lub elektronicznie zaskutkowały już uwolnieniem od niesłusznych zarzutów, najczęściej skutkujących więzieniem, 15 bohaterów dotychczasowych Maratonów.
Każdy z nas może zmienić losy tegorocznych bohaterów podpisując listy – petycje online dostępne na: https://maraton.amnesty.org.pl/ #bohaterzy_rki