Uczniowie klas V - VIII 16 pażdziernika wyjechali do Bytomia.
Swoją wycieczkę rozpoczęli od lekcji muzealnej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Związana ona była z wystawą "Na rozdrożu. Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu".
W śląskiej podróży w czasie cofnęli się do 28 czerwca 1919 r., by przypomnieć sobie, że o przyszłości Górnego Śląska, zgodnie z traktatem pokojowym, miał zdecydować wynik głosowania plebiscytowego.
Zobaczyli, dzięki wspaniałym eksponatom, jak wyglądała kampania plebiscytowa. Wspominali także powstańcze zrywy, przybliżyli sobie obraz Górnego Śląska po III powstaniu.
W drodze do Opery Śląskiej wycieczkowicze zrobili zdjęcie na tle graffiti przedstawiającym hotel Lomnitz - najsłynniejszy hotel w Bytomiu w okresie plebiscytu.
Po sporej dawce historycznej wiedzy przyszedł czas na doznania artystyczne.
Na scenie Opery Śląskiej otworzono... Puszkę Pandory!
W błędzie będą jednak ci, którzy pomyślą, że wyłoniło się z niej samo zło! Modyfikując mityczne znaczenie tego frazeologizmu, aktorzy Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia wprowadzili na scenę bohaterów, którzy rozwijając przedstawienie jak Tezeusz nić Ariadny, prowadzili widzów labiryntem greckiej mitologii.
Nikt, kto ogladnął tę sztukę nie może powiedzieć, że mitologia jest jego piętą Achillesa (choćby uczenie go imion greckich bogów było syzyfową pracą!).