Dzisiaj uczniowie naszej Szkoły - Emilia Rain, Kamil Ceglarski i Martyna Stroka wzięli udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego. Mówili,słuchali, rozwiązywali zadania i... wywalczyli I . miejsce!
Gratulujemy Im sukcesu!
Dzisiaj uczniowie naszej Szkoły - Emilia Rain, Kamil Ceglarski i Martyna Stroka wzięli udział w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego i Niemieckiego. Mówili,słuchali, rozwiązywali zadania i... wywalczyli I . miejsce!
Gratulujemy Im sukcesu!
Dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Powiatowym Konkursie "Mistrz Tangramu".
Klasę IV. reprezentują: Jakub Chromik, Jan Gwozdek, Ksawer Laksa
Klasę V. : Oliver Camplair, Łukasz Wojdak, Malwina Wołos
Klasę VI: Emilia Rain, Kacper Rutka, Wioletta Wołos
Tangram – to chińska łamigłówka (układanka), znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Są nimi:
Celem jest odtworzenie położenia wszystkich siedmiu elementów tangramu w przedstawionym obrazku na podstawie jedynie kształtu jego konturów, a także wymyślanie własnych wzorów.
21. listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Z tej okazji pojawiła się w naszej szkole gazetka tematyczna, a uczniowie klasy IV i V wykonywali drzewko życzliwych zachowań. Rozmawialiśmy o historii tego dnia oraz o tym, że nie tylko od święta należy być wobec innych serdecznym i życzliwym.
Tak, jak zapowiadaliśmy, kontynuujemy akcję pomocy p. Sylwii Haberla.
Tradycją stało się już, że podczas Spotkania Opłatkowego organizujemy kiermasz ozdób świątecznych.
W tym roku postanowiliśmy, że cały dochód z niego zostanie przekazany mieszkance naszej miejscowości p. Sylwii Haberla na koszty Jej rehabilitacji.
Zwracamy się do Państwa z prośbą o wykonanie wraz z dzieckiem dowolnej pracy przestrzennej o tematyce bożonarodzeniowej. Wykonane rękodzieła będą sprzedawane podczas Spotkania Opłatkowego 19.grudnia 2014 r., a uzyskany dochód przeznaczony będzie na wskazany wyżej cel.
Prace prosimy przynosić do 17. grudnia p. Jolancie Dutkiewicz.
Z góry dziękujemy za okazane wsparcie i życzliwość.
Rada Pedagogiczna SP w Paczynie
Rada Rodziców
Samorząd Uczniowski
Moduł Informacje dla Rodziców i Uczniów został zmodyfikowany
Katarzynkowo- andrzejkowy wieczór za nami.
Jak staropolski zwyczaj każe laliśmy wosk i odczytywaliśmy z jego cienia wróżbę, rzucaliśmy za siebie monetę z nadzieją, że wpadnie do miski z wodą i wypowiadane w tym czasie życzenie spełni się. Ciągnąc losy poznawaliśmy przyszły zawód, rzut szpilkami, wylosowane gwiazdy, kwiaty, cyfry,kolory przynosiły kolejne informacje o przyszłości Ogień wywabiając atrament sympatyczny odkrywał kolejne tajemnice. Potem przyszedł czas na tańce.
Wieczór zabaw z przymrużeniem oka wypadł okazale!
Z okazji I. Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbyły się zajęcia dla kl. I - VI podczas których rozmawialiśmy o prawach dziecka.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wyłtumaczenia sobie znaczenia słowa "prawo". Następnie dowiedzieliśmy się, że 20. listopada przypada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, który został ustanowiony w tym roku.
Przenieśliśmy się do Baltimore, do wieku XIX i poznaliśmy Mary Wilson - dziewczynkę bitą przez swoją macochę, od pomocy której zapoczątkowano pomoc dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji. Zobaczyliśmy jak zaczęły powstawać instytucje chroniące prawa dziecka.
Usłyszeliśmy o Konwencji Praw Dziecka, analizowaliśmy jej zapisy wykonując ilustracje do jej fragmentów. Następnie oglądaliśmy filmy i ilustracje i zgadywaliśmy, do jakich praw dziecka odnoszą się one. Zastanawialiśmy się jakie prawa dziecka były łamane w znanych nam baśniach - Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Dziewczynka z zapałkami i Calineczka.
Dowiedzieliśmy się także, że na straży praw dzieci w Polsce stoi Rzecznik Praw Dziecka - p. Marek Michalak, który udostępnł dzieciom bezpłatny numer telefonu, by mogły się z nim kontaktować, gdy są łamane ich prawa.
strona Rzecznika - http://www.brpd.gov.pl
Etap rejonowy XX KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2014/2015 - “Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15) już za nami!
Reprezentowali w nim naszą szkołę uczeń kl. IV Jan Gwozdek oraz uczennica kl. VI Emilia Rain, którzy byli laureatami etapu szkolnego tego Konkursu.
Emilia zakwalifikowała się do etapu diecezjalnego Konkursu, który jest jednocześnie jego finałem!
Gratulujemy naszym reprezentantom, a za Emilię trzymamy kciuki i życzymy Jej powodzenia w kwietniowym finale!!!
Właśnie dzisiaj mija 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji, po raz pierwszy obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
"W tym wyjątkowym dniu chcemy zwrócić uwagę, że Konwencja o Prawach Dziecka jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem – zbiorem praw człowieka. O tym, że dziecko to człowiek, a jego prawa są szczególną kategorią praw człowieka, przekonywał już Janusz Korczak. To jego myśl pedagogiczna stanowiła fundament dla stworzenia najważniejszego dokumentu określającego i chroniącego prawa dzieci" – mówi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka
Światowa Konstytucja Praw Dziecka, jak często nazywa się dzisiaj Konwencję o Prawach Dziecka, powstała dzięki wysiłkom polskich naukowców; jest jednym z najcenniejszych polskich osiągnięć na arenie międzynarodowej. Ten obszerny zbiór praw najmłodszych został uchwalony po blisko 11 latach pracy, 20 listopada 1989 r., w 30. rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka. Konwencję ratyfikowały prawie wszystkie państwa świata, z wyjątkiem Somalii i USA. Polska ratyfikowała ją w 1991 r.
/za www.brd.gov.pl/
Moduł Z życia Oddziału został zmodyfikowany
Moduł Z życia Oddziału został zmodyfikowany
Moduł Z życia Oddziału został zmodyfikowany
Dziękujemy wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy przyszli dzisiaj w nasze mury! Jeśli nie mogliście z nami dzisiaj być, nie martwcie się, na pewno nie zabraknie jeszcze okazji, aby okazać swą solidarność z p. Sylwią.
Serdecznie dziękujemy pomysłodawcom akcji " Ćwicz dla Sylwii" - Radzie Rodziców naszej szkoły, p. Marcie Bryła z Pyskofit, która prowadziła ćwiczenia.
Cieszymy się, że tak wielu nas było!
Dorośli ćwiczyli, mogli skorzystać z zabiegów kosmetycznych, a w tym czasie uczniowie grali w ping - ponga, a najmłodsi świetnie bawili się i śpiewali.
Wspólnymi ćwiczeniami zapoczątkowana zostałą akcja pomocy p. Sylwii w zbieraniu funduszy na Jej rehabilitację, mamy nadzieję, że będziemy mogli wspierać kolejne cenne inicjatywy.
Zapraszamy do obejrzenia w Galerii zdjęć z tej akcji.
Dotarły już do nas sadzonki żółtych krokusów. Dzisiaj uczestnicy Projektu Krokus - uczniowie klasy VI. - posadzili je. Czekając na zakwitnięcie tych żółtych symboli nadziei i pamięci będziemy rozmawiali z uczniami o holokauście, zagrożeniach, jakie niosą ze sobą dyskryminacja, uprzedzenia i nietolerancja.
To już kolejna edycja międzynarodowego projektu Krokus, w której biorą udział uczniowie naszej szkoły. Żydowskie Muzeum Galicja, współpracując z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście, przygotowuje materiały edukacyjne dla uczniów oraz cebulki żółtych krokusów.
Dzisiaj rozpoczęliśmy udział w projekcie "Razem dla rozwoju - Aktywna Edukacja Globalna w szkołach" realizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Podczas pierwszych zajęć najpierw zastanawialiśmy się, kim chcielibyśmy zostać w przyszłości i co musimy zrobić, by to osiągnąć.
Później powędrowaliśmy aż do Indii. Śledząc dzień chłopca mieszkającego w Indiach zastanawialiśmy się czy "Edukacja jest (nie) dla każdego?".
Tylko polscy uczniowie mogli podpisać się pod zdaniami, mówiącymi, że edukacja jest bezpłatna dla wszystkich, większość uczniów ma dostęp do komputerów i Internetu, swój wolny czas dzieci przeznaczają na zabawę, a nie na pracę, uczniowie mają prawo do odpoczynku podczas dni wolnych.
Nasi rówieśnicy w Indiach muszą płacić za swoją naukę - często sami pracują, by zarobić na swoją edukację. Ich warunki życia są dalekie od tych, w których my żyjemy. Zobaczcie sami film o Robim...
Moduł PROJEKTY, PROGRAMY, AKCJE został zmodyfikowany
Ruszamy z kolejną akcją!!!
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję zbierania zużytych baterii i akumulatorków. Przynoście zużyte baterie i wrzucajcie je do specjalnego pojemnika znajdującego się w korytarzu na parterze.
Szkoła dwa razy w roku będzie przekazywała organizatorowi zebrane zużyte baterie. Ten przyzna szkole punkty, które zamienia się na nagrody.
Szczegóły : https://paczynasp.edupage.org/text/?text=text/text9&subpage=7&
Przed nami rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11. listopada to nasze święto narodowe.
Nie tylko uczniów zachęcamy do przypomnienia sobie informacji związanych z naszymi symbolami narodowymi.
Śniadanie dało im moc!
Nikogo nie musimy przekonywać, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dostarcza on nam energii na cały dzień, wpływa na lepszą koncentrację.
Program edukacyjny: Śniadanie Daje Moc, adresowany jest do uczniów klas 0-3 szkół podstawowych, w jego ramach 8 listopada, obchodzi się Dzień Śniadania Daje Moc.
Właśnie dziś zorganizowaliśmy w oddziale przedszkolnym i w klasach I- III wspólne zdrowe śniadanie w klasie. Połączyliśmy świetną zabawę z nauką o tym, jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (ang. „European Day of Healthy Food and Cooking”), ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten jest obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii.
W magiczny świat teatru po raz kolejny zabrał nas Internetowy Teatr TVP. Tym razem przenieśliśmy się na deski Teatru Baj Pomorski w Toruniu.
Gra aktorska, elementy pantomimy, baletu, teatr lalkarski, muzyka poważna , disco polo i hip - hop - wszystko w jednym przedstawieniu pt.: Dziób w dziób.
Śmiech, ale i chwila refleksji towarzyszyła nam w trakcie oglądania tego niezwykłego przedstawienia. Przedstawienia, którego bohterami jest banda gołębi "rządzących na dzielni" ze Zbigniewiem "guru" na czele, zagubiony wróbelek Przemek, kotka Dolores i wielki nieobecny gołąb Janusz.
Czy wróbel może pomóc kotu, a kot wróblowi? Czy każdy kot to gołębiozabójca? Czym naprawdę jest honor? Kto rządzić powinien na dzielni? Co zbliża do siebe ludzi ( zwierzęta..) Jaki wpływ ma na nas grupa i silny przywódca? Jak złe, utrwalane przez innych przeżycia, są w stanie wpłynąć na nasze dalsze życie? Czy "inny" jest gorszy?
Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskaliśmy po oglądnięciu tej sztuki.
Młodzi widzowie przekonali się, jak trudno przełamać, często zupełnie bezsensowne, zasady oraz mechanizmy rządzące grupą. Zobaczyli, że bohaterem staje się często nie ten, kto najgłośniej krzyczy i ma za sobą grupę ślepo w niego zapatrzonych, ale ten, z pozoru najsłabszy, z którym nikt wczesniej się nie liczył. To on dzięki odwadze, prawdziwemu honorowi, zdecydowaniu i dążeniu do prawdy ratuje z opresji wszystkich, na których mu najbardziej zależy. To on zmienia swoje otoczenie i tych, którzy w nim się znajdują.
Bo najważniejsze, żeby iść "Razem, dziób w dziób" ... Prawda drodzy widzowie Internetowego Teatru TVP z klas IV- VI?...
zdjęcie z www.bajpomorski.art.pl
Więcej: http://www.iteatr.tvp.pl/17476457/dziob-w-dziob-w-iteatrze-tvp
https://www.youtube.com/results?search_query=dzi%C3%B3b+w+dzi%C3%B3b
Powered by aSc EduPage