09. stycznia 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Bycinie Panem Arturem Gołombkiem.
Poświęcone było ono tematowi bezpieczeństwa, a zwłaszcza odpowiedniemu zabezpieczeniu domów przed zaczadzeniem.
Uczniowie i zerówkowicze dowiedzieli się, że tlenek węgla potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, łatwo mieszającym się z powietrzem i w nim rozprzestrzeniającym. Powstaje on w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny.
Podstawową przyczyną zatruć nim jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia. Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelnie zamknięte lub uszczelnione na zimę. Czad powstaje także często w czasie pożaru.
Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka.
Słuchacze wiedzą już jak rozpoznać objawy zaczadzenia i w jaki sposób należy się zachować, gdy ktoś zaczadzeniu uległ.
Mamy nadzieję, że będą pamiętać, że właściwa wentylacja w pomieszczeniach; szczelność, sprawność i czystość instalacji grzewczych, obecność w pomieszczeniach czujników tlenka węgla, decyduje o naszym zdrowiu i życiu!
Galeria