Popatrz na niego/ nią, to dopiero musi być gagatek...
On/ona jest z "takiej" rodziny, uważaj na niego/nią...
Jak często padają w naszym otoczeniu tego typu zwroty. Jak łatwo oceniamy innych przez pryzmat ich wyglądu czy pochodzenia. A przecież dobro jest w każdym człowieku, wystarczy tylko stworzyć sytuację, w której ono się uzewnętrzni. Traktujmy innych tak, jak chcemy być traktowani, patrzmy na ludzi z szacunkiem, a nie wzrokiem pełnym pogardy - apelował dziś podczas spotkania z uczniami najstarszych klas szkół podstawowych i gimnazjów, Jan Mela.
Na gliwickim spotkaniu ze znanym podróżnikiem, pełnosprawnym niepełnosprawnym, prezesem Fundacji "Poza Horyzonty", gwiazdą II.edycji Tańca z gwiazdami, młodzi ludzie usłyszeli więcej mądrych słów płynących prosto z serca i ogromnego życiowego doświadczenia Jaśka.
Usłyszeli, że najtrudniejszą rzeczą, jakiej musiał się On nauczyć po staniu się niepełnosprawnym, było lubienie samego siebie. Ale przecież problem z samoakceptacją, przyjęciem swoich niedoskonałości, ograniczeń, swoich mniejszych i większych niepełnosprawnosci, ma większość z nas.Niepełnosprawności rozumianych jako jakieś ograniczenia, coś, czego nie lubimy w sobie.
Zdobywca biegunów mówiąc do wpatrzonych w niego młodych ludzi, podkreślał, że niepełnosprawność to stan umysłu, naszego stosunku do życia, braku siły wewnętrznej.
Trudno nie zgodzić się ze zdaniem Jaśka, patrząc na historię Jego życia, że pełnosprawni są często bardziej niepełnosprawni niż niepełnosprawni.
Czyż mając sprawne dwie ręce i nogi, głowę, uszy, oczy nie mówimy często tak: " To nie dla mnie, nie dam rady. Do tego trzeba talentu, wytrzymałości, siły, pieniędzy, a ja ich nie mam...?
Jak żyć ze swoimi ograniczeniami?
Oczywiście pięknie, spełniając ciężką pracą swoje marzenia, stawiając samemu sobie wymagania - podpowiadał młodzieży Jasiek Mela.
Nasi najstarsi uczniowie uczestniczyli dziś we wspaniałej lekcji życia. Poznali historię niezwykłego człowieka.
Dziękujemy serdecznie pomysłodawcom tego spotkania, Twórcom kampanii Pozytywni.gliwice.pl, za umożliwienie nam udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.
