Drodzy Uczniowie!
Wasz Rzecznik, tradycyjnie, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego,
wystosował do Was list.
Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią dostępną TUTAJ
Drodzy Uczniowie!
Wasz Rzecznik, tradycyjnie, z okazji rozpoczęcia roku szkolnego,
wystosował do Was list.
Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią dostępną TUTAJ
Zgodnie z Rozporządzeniem MEN rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się w poniedziałek 04.września.
Uwaga!
W związku z gminną inauguracją roku szkolnego oraz wcześniej ustalanym harmonogramem nabożeństw,
w tym roku porządek tego dnia będzie w naszej placówce wyglądał inaczej niż dotychczas.
O godz. 8.30 nastąpi szkolne rozpoczęcie roku szkolnego w sali gimnastycznej naszej Szkoły.
O godz. 9.30 w kościele parafialnym p.w. św. Marcina w Paczynie odprawiona zostanie msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego.
Z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017 do uczniów list wystosował Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak. Oto treść listu.
Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie
szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!
Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz – nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.
W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka – „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.
Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.
Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.
Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!
Wakacyjni liderzy – trzymam za was kciuki!
Wasz Rzecznik
Marek Michalak
List do Uczniów i Rodziców, Rolników na temat bezpiecznych wakacji wystosował także Prezes KRUS.
PREZES KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
Adam Sekściński
Szanowni Rolnicy, Drogie Dzieci!
Lato to organizacyjnie bardzo trudny czas dla rolników i ich rodzin. Gorączka sianokosów, Ŝniw, zbiorów owoców i zabiegów pielęgnacyjnych, dodatkowo w warunkach wysokich temperatur, sprzyja wypadkom podczas wykonywanej pracy. Ponadto Dzieci przebywające na wakacjach, pozostawione bez naleŜytego nadzoru na terenie gospodarstwa naraŜone są na wiele zagroŜeń.
Pamiętajcie więc Państwo o bezpiecznym uŜytkowaniu ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, urządzeń, o bezpiecznym transporcie, obsługiwaniu zwierząt i stosowaniu środków ochrony roślin.
o WyposaŜcie maszyny w osłony i zabezpieczenia przed pochwyceniem, zwłaszcza wały odbioru mocy.
o Bezwzględnie wyłączajcie silnik ciągnika wychodząc z kabiny a wszelkie naprawy maszyn wykonujcie przy wyłączonym napędzie.
o Nie przewoźcie osób na ładunkach, błotnikach ciągników, zaczepach oraz innych miejscach do tego nieprzeznaczonych.
o Utrzymujcie ład i porządek na terenie obejścia.
o Dbajcie o bezpieczeństwo prac na wysokości – w pomieszczeniach gospodarczych, wykopach, zbiornikach i na drabinach.
o Wychodźcie z kabiny ciągnika twarzą do maszyny z zachowaniem trzypunktowego podparcia, a z załadowanej przyczepy schodźcie zawsze po drabinie.
o Pracujcie w odzieŜy roboczej oraz obuwiu o naleŜytej przyczepności do podłoŜa i usztywniającym nogę w stawie skokowym, wyposaŜeni w odpowiednie ochrony pracy.
o UwaŜajcie teŜ na kleszcze zabezpieczając skórę przed ich ukąszeniem.
Rodzice, nie zapominajcie o dzieciach!
o Zapewnijcie maluchom opiekę dorosłych. o Oddzielcie część mieszkalną od produkcyjnej i stwórzcie dla nich w gospodarstwie bezpieczne miejsce do zabawy. o Nie angaŜujcie ich do prac zawartych w wykazie czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniŜej 16 lat.
Szeroki zakres informacji na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym znajduje się w broszurach i innych opracowaniach zamieszczonych na stronie internetowej www.krus.gov.pl w zakładce Prewencja, a takŜe w placówkach terenowych KRUS.
Na zakończenie Ŝyczę Wam Rodzice-Rolnicy spokojnej i bezpiecznej pracy oraz obfitych plonów, a Dzieciom radosnych i udanych wakacji.
Z poważaniem
Adam Sekściński
Uwaga! Jutro czeka nas uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/ 2017.
O godzinie 8.00 w kościele p.w. św. Marcina w Paczynie zostanie odprawiona uroczysta msza święta na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego.
Uroczystości szkolne rozpoczną się o godz. 9.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły. Obejmować będą one wręczenie nagród, wyróżnień i podziękowań oraz część artystyczną przygotowaną przez uczniów. Następnie, w salach lekcyjnych, nastąpi spotkanie z wychowawcami i rozdanie świadectw.
Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Polską Organizacją Turystyczną, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji i Centrum Turystyki Wodnej PTTK organizuje juz po raz szósty akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczna Woda”.
Jej adresatami są przede wszystkim dzieci i młodzież szkolna, alei dorośki. Celem akcji jest promocja bezpiecznego zachowania w wodzie, nad wodą oraz na wodzie podczas letniego wypoczynku.
Zachęcamy do zapoznania się z broszurą informacyjną na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą.
22. czerwca zawitał w nasze mury sympatyczny Syriusz - maskotka Unii Europejskiej. Przybył on do nas z przedstawicielami Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Gliwicach, aby przeprowadzić z zerówkowiczami i uczniami warsztaty związane na teamt Unii Europejskiej.
Pierwsza grupa uczestników warsztatu rozmawiała o tym, czym jest UE, jaka jest jej historia i cel istnienia. Uczniowie świetnie wskazywali, z jakiego kraju UE pochodzi dana flaga, uważnie słuchali wiadomości o symbolach UE - jej fladze, hymnie, walucie no i oczywiście o Syriuszu. Większość z nich pierwszy raz usłyszała hymn UE w oryginale - z tekstem łacińskim!
W części warsztatowej spotkania każdy z zerówkowiczów i uczniów kl. II - III przygotował własną wersję stroju Syriusza. Pomysły dzieciaków bardzo spodobały się Syriuszowi, które odwiedził zebranych, obdarowując ich upominkami związanymi z UE.
Uczniowie klas IV - VI zdobywali również wiedzę o historii i dzić Wspólnoty Europejskiej. Ich część warsztatowa różniła się jednak od zajęć pierwszej grupy. Prowadzący przygotowali im trudne zadania... Musieli oni znaleźć dany kraj UE na mapie na podstawie jego konturu, zaznaczyć jego stolicę, pokolorować flagę, a także rozwiązać europejską krzyżówkę.
W nagrodę za zaangażowanie i świetnie wykonaną pracę uczniów, starszych również odwiedził Syriusz, który przyniósł wspaniałe prezenty dla każdego uczestnika zajęć!
Serdecznie dziękujemy Pracownikom Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Gliwicach, za przybycie do nas, przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć oraz obdarowanie uczniów materaiałami edukacyjnymi, dzięki którymi będą mogli oni poszerzać swoją wiedzę o Unii Europejskiej!
Galeria
Rok szkolny 2016/2017 powoli już się kończy. Koniec czegoś zmusza nas do refleksji i podsumowań.
Na początek przyjrzyjmy się całorocznym akcjom, w których brała udział nasza placówka.
20.czerwca br. przekazaliśmy kolejną partię plastikowych nakrętek, które zbieramy dla podopiecznych Fundacji Stonoga ( w sumie w tym roku szkolnym przekazaliśmy około 24. worków pełnych nakrętek). Przypominamy, że ta śląska fundacja wspiera w swoich działaniach głównie dzieci. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży plastikowych nakrętek przeznaczane są na dofinansowanie kosztów leczenia i rehabilitacji chorych maluchów.
Serdecznie dziękujemy za każdy plastikowy dar Waszego serca, który mogliśmy przekazać Fundacji Stonoga.
Dbając o środowisko naturalne, kształtując postawy ekologiczne, w mijającym roku szkolnym po raz kolejny uczestniczyliśmy w zbiórce zużytych baterii i akumulatorków w ramach VI Edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla Szkół "Zbieraj Baterie". Udało nam się przekazać 24 kg baterii.
14 czerwca br.w Siemianowicach Śląskich odbyło się podsumowanie XIV edycji konkursu ekologicznego "Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy", organizowanego przez Stenę Recycling Sp. z o.o Oddział w Siemianowicach Śląskich.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 186 placówek edukacyjnych z 38 miast całego województwa śląskiego. Zebrały one razem aż 567 ton makulatury!
Zgodnie z regulaminem konkursu pod koniec każdej edycji przyznawane są nagrody dla 3 najlepszych szkół, najlepszych przedszkoli, uczniów i opiekunów.
Na rozdaniu nagród obecni byli: Dyrektor Oddziału p. Mariola Burdzik, opiekun konkursu p. Janusz Paluch oraz Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Siemianowicach Śląskich p. Artur Kledzik.
Zaproszenie na tę uroczystość otrzymała również nasza placówka...
Miło nam poinformować, że zdobyliśmy II. miejsce, a nasz opiekun otrzymał III. miejsce w kategorii najlepszy opiekun!
Serdecznie dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za wspieranie nas w zbiórce makulatury, w którą jesteśmy zaangażowani od ponad 10. lat.
Dziękujemy za każdą starą gazetę, karton, kartkę!
Dzięki Państwa nieocenionej pomocy
nie tylko uczymy dzieci postaw ekologicznych, ale i możemy pozyskiwać środki na nagrody dla uczniów, czy pomoce szkolne.
XIV. edycja już za nami. Kontener na makulaturę stoi jednak nadal na szkolnym parkingu i stał będzie przez całe wakacje i kolejny rok szkolny. Mamy nadzieję, że nadal będziemy mogli liczyć na Państwa pomoc przy jego napełnianiu!
W piątek 9 czerwca, w ramach kampanii społecznej POZYTYWNI.GLIWICE.PL, na Zamku w Toszku odbyły się zajęcia plastyczne dla uzdolnionych młodych artystów. Mogli oni rozwijać swój talent pod doświadczonym okiem pani Agaty Przewieźlik- artystki plastyka, prowadzącej zajęcia plastyczne na Zamku.
Na Plenerze Malarskim naszą szkołę reprzentowały uczennice klasy II - Gabriela Dyas, Emilia Janoszka i Natalia Dudek.
Organizatorami tego wydarzenia było: Centrum Usług Wspólnych Gminy Toszek, Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku i Centrum Kultury " Zamek w Toszku.
W dniach 08 - 09. czerwca 2017 r. odbyła się wycieczka do Warszawy. Uczestniczyli w niej uczniowie klas III - VI. Wyjazd współorganizowało z nami Biuro Podróży Margo Travel z Wrocławia.
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczęliśmy od zwiedzania Warszawy. Swoim pięknem zachwyciły nas Łazienki i ich mieszkańcy (nasza towarzyszka wiewiórka i ciekawskie kaczki). Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o Fryderyku Chopinie, Stanisławie Auguście Poniatowskim i innych osobach związanych z tym miejscem. Na Starym Mieście zatrzymaliśmy się przy Kolumnie Zygmunta, Zamku Królewskim. Po zjedzeniu pysznego obiadu, przeszliśmy pod Belweder, kościół karmelitów, wędrowaliśmy uliczkami Warszawy, poznając z przewodnikiem jej piękną, ale i tragiczną historię. Zobaczyliśmy z bliska obiekty znane z telewizji - siedziby Sejmu i Senatu. Kolejny punkt wycieczki był nielada gratką dla fanów futbolu. Udało się nam, bowiem, podczas zwiedzania Stadionu Legii, spotkać trenera drużyny pana Jacka Magierę! Po intensywnym, wcześnie rozpoczętym dniu, z przyjemnością odpoczęliśmy w Hostelu Praga.
Drugi dzień poznawania stolicy rozpoczęliśmy od nauki przez zabawę w Centrum Nauki Kopernik. Oprócz obserwowania, doświadczania, ćwiczenia, oglądaliśmy bardzo ciekawy spektakl "Pojedynek mistrzów" opowiadający o Tesli i Edisonie i ich odkryciach - prądzie stałym i zmiennym ( ach te efekty specjalne...!). Uniwersytet Warszawski, Grób Nieznanego Żołnierza, Ogrody Saskie, wjazd na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, chwila refleksji pod pomnikiem przyjaciela dzieci Janusza Korczaka i spotkanie z nadwiślańską Syrenką, przejazd metrem, park doświadczeń przy CN Kopernik - to kolejne atrakcje, które na nas czekały drugiego dnia wycieczki. Po obiado - kolacji wyruszyliśmy do Paczyny.
Serdecznie dziękujemy Margo Travel z Wrocławia za podjęcie się zorganizowania naszego wyjazdu i świetne wywiązanie się z tego zadania.
Dziękujemy pilotowi wycieczki, którym był pan Robert Grzesiak, za zapewnienie sprawnego przebiegu zwiedzania,ciekawe opowieści, cierpliwość, wyrozumiałość, otwartość, wprowadzenie do programu niespodzianek.
Panom kierowcom dziękujemy za bezpieczną jazdę.
Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękujemy za stworzenie miłej atmosfery i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Następna wycieczka odbędzie się do....?
Galeria
Dzisiaj odbył się w naszej szkole finał V. Powiatowego Konkursu wiedzy z Zakresu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym "Miś Bezpieczeństwa", pod patronatem Starosty Gliwickiego i Burmistrza Toszka.
Rywalizowały podczas niego trzyosobowe drużyny ze: Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Toszku, Szkoły Podstawowej nr 29 w Gliwicach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arki Bożka z Oddziałami Integracyjnymi w Gliwicach, Szkoły Podstawowej w Paczynie, Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Gierałtowicach, Szkoły Podstawowej ETE im. Alberta Schweitzera w Gliwicach, Szkoły Podstawowej w Wielowsi, Szkoły Podstawowej w Kozłowej.
Zmagania konkursowe rozpoczął test indywidualny, do którego przystąpili wszyscy uczestnicy konkursu. Po napisaniu go na przybyłych czekała niespodzianka... Na parking przyszkolny zajechał wóz strażacki z OSP Toszek.
Uczestnicy konkursu i uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądnąć pokaz akcji strażackiej. Każdy mógł z bliska zobaczyć wóz strażacki, a nawet wejść do niego. Nie zabrakło rozmów ze strażakami na temat ich pracy i sprzętu, którym się posługują podczas akcji ratowniczych. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się kolejna atrakcja - motor policyjny...
Po pokazach odbyła się druga część konkursu. W jej ramach drużyny zmierzyły się z czterema zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę na temat znaków drogowych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasad poruszania się w ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy.
Swoją obecnością finał konkursu zaszczyli: Starosta Gliwicki Pan Waldemar Dombek, Burmistrz Toszka Pan Grzegorz Kupczyk, radny Rady Powiatu Gliwickiego, członek Zarządu Powiatu Pan Jacek Zarzycki, Kierownik CUW w Toszku Pani Agnieszka Szalińska.
W Jury zasiadali p. Aleksandra Wielgosz i starszy aspirant Janusz Szydło.
Po napisaniu testów indywidualnych, rozwiązaniu grupowo... 4 zadań, Jury ogłosiło wyniki zmagań z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Oto one...
I. miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Paczynie.
II. miejsce zajęła reprezentacja ze Szkoły Podstawowej im.Gustawa Morcinka w Toszku
Laureatami III. miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gierałtowicach.
Serdecznie dziękujemy Opiekunom za świetne przygotowanie uczestników konkursu.
Gratulujemy wszystkim ogromnej wiedzy!
Galeria
Z okazji Dnia Dziecka przedszkolaki i zerówkowicze pojechali na wycieczkę do Gliwic. Swój wyjazd rozpoczęli od udziału w warsztatach artystycznych. Później oglądnęli w kinie film pt.: Smerfy. Po udanym seansie udali się do Palmiarni. Przyszedł i czas na zabawę na placu zabaw. Zmęczeni, ale szczęśliwi po dniu pełnym różnorodnych atrakcji, wrócili bezpiecznie do Paczyny.
Ich starsi koledzy -uczniowie klas II - VI wyruszyli zaś w teren na podchody. Rozwiązywali z wielkim zaangażowaniem zadania ekologiczne, przyrodnicze, matematyczne, logiczne, muzyczne, językowe....Spacerując po lesie zachwycali się pięknem otaczającej przyrody. Gdy każda z grup odnalazła swoje 9.zadań, prawie udało się im dostrzeć do celu. Prawie, bo od tego celu oddalało ich jeszcze sprawozdanie z wykonania zadań, które musieli złożyć samemu panu Leśnikowi Sławomirowi Zarzeckiemu! Na szczęście wszystkie drużyny świetnie rozwiązały zadania i w nagrodę każdy z uczestników wyprawy otrzymał ekologiczne gadżety od Nadleśnictwa.
Wyjście w teren nie mogło obyć się bez wspólnego pieczenia kiełbasek, oczywiście w dozwolonym miejscu!
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku, panu Leśnikowi Sławomirowi Zarzeckiemu za pomoc w zorganizowaniu podchodów.
Galeria
Wszystkim Dzieciom składamy z okazji Ich święta najserdeczniejsze życzenia:
uśmiechu każdego dnia,
dużo zdrowia,
ciekawości świata,
wytrwałości w rozwijaniu swoich talentów,
spotykania na życiowej drodze wspaniałych przewodników, twórczych i cierpliwych mentorów.
Dorosłym życzymy zaś, by potrafili pielęgnować w sobie dziecko - ciekawość świata, otwartość,
spontaniczność i zachwyt tym, co niesie nam każdy dzień.
W dniach 18 - 19. maja nasze przedszkolaki, zerówkowicze i uczniowie klasy drugiej wyruszli na podbój Ustronia i Wisły.
Pierwszego dnia wyjazdu miło spędzili czas w w Parku Niespodzianek w Ustroniu. Później poznawali Wisłę. Za nimi podróż ciuchcią Martusią. Byli w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle, nad Zaporą w Wiśle Czarne, przy skoczni w Wiśle Malince. Z apetytem zjedli pyszny obiad i kolację. Skorzystali również z atrakcji znajdujących się przy ich hotelu. Niespodzianką wieczorną było piżamowe party. Po nim wszyscy poszli grzecznie spać
W piątek wycieczkowicze weszli na Równicę. Uczestniczyli w warsztatach w Chlebowej Chacie podczas których uczyli się piec tradycyjny chleb. Dowiedzieli się również, jak ludzie żyli kiedyś na wsi, jak wygldądał ich zwykły dzień. Po pełnym emocji dniu, niestety, przyszedł czas na powrót do domu...
Zachęcamy do wzięcia udziału w dwóch sportowych wydarzeniach odbywających się na terenie naszego powiatu.
10 czerwca br. odbędzie się Rajd Rowerowy Powiatu Gliwickiego.
Szczegóły na: http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/zapraszamy-na-powiatowy-rajd-rowerowy.html
24 czerwca odbędzie się zaś w Pilchowicach VII Bieg Uliczny im. ks. Konstantego Damrota. Szczegóły na:
http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/vii-bieg-uliczny-im-ks-konstantego-damrota.html
Nasze uczennice klasy drugiej i oddziału zerowego wzięły udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej "Świat w oczach najmłodszych - W kwitnącym ogrodzie", organizowanym przez Szkołę Podstawową im. S. Żeromskiego w Nałęczowie.
Miło nam poinformować, że prace dwóch z nich zyskały uznanie w oczach Jury.
Wyróżnienie otrzymała, bowiem malarska wizja ogrodu Gabrysi Dyas, a obraz Julii Dutkiewicz został zakwalifikowany do grona prac wystawowych. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody. Skan pracy Gabrysi zamieszczono ponadto w książce z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom konkursu i ich opiekunce p. Jolancie Dutkiewicz!
Jakie święta obchodziliśmy 01, 02 i 03. maja? Jaka jest ich historia? Co i kto kojarzy nam się z Polską?
Na te pytania odpowiadali sobie zerówkowicze i uczniowie naszej szkoły podczas spotkania z okazji majowych świąt.
Przygotowali oni również biało- czerwoną flagę utworzoną ze skojarzeń związanych z Polską. Wśród nich znalazły się: nazwy miast polskich;
uczucia, które żywimy do naszej Ojczyzny,
potrawy polskie,
nazwiska znanych Polaków,
Twórcy naszej wspaniałej flagi, patrzyli z dumą na efekt swojej pracy - obraz tego, jak wiele kryje się w słowie Polska.
LInk do zbioru aktualnych aktów prawnych związanych z oświatą.
Powered by aSc EduPage